Kamery live
prognoza pogody

Szkoła Mistrzostwa Sportowego – z wizją rozwoju i planami obchodów 45-lecia istnienia

4 września 2022 21:29

W tym roku przypada 45. rocznica utworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Placówka przygotowuje uroczystości, zaplanowane na Dzień Edukacji Narodowej – 14 października. O rozwoju szkoły i planach październikowych obchodów mówili w Zakopanem marszałek Witold Kozłowski i dyrektor szkoły Dawid Szeliga. Z kolei wśród tematów omawianych ze starostą tatrzańskim Piotrem Bąkiem, był także ten dotyczący dodatkowej powierzchni dla SMS w Zakopanem.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego - z wizją rozwoju i planami obchodów 45-lecia istnienia

Zarządowi Województwa zależy, aby ten jubileusz miał mocny wymiar i zaszczycili nas wybitni sportowcy, którzy szkolili się tutaj – podkreśla Witold Kozłowski, marszałek Małopolski – Wszyscy liczymy na spotkania z olimpijczykami i jednocześnie absolwentami tej szkoły. My możemy ze swojej strony zadeklarować, że tak jak wspieramy placówkę, tak nadal będziemy to czynić. Jubileusz też jest okazją, aby zakomunikować, że będzie dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego dodatkowe wsparcie. Cały czas pracujemy nad tym, ale już możemy przekazać, że na pewno wyposażymy uczniów pierwszej klasy w niezbędny sprzęt sportowy. Dokupimy również wskazane przez dyrekcję wyposażenie nowej hali sportowej przy szkole. Obok nas stoi nowoczesny bus do transportu uczniów na obiekty sportowe, on również został zakupiony z budżetu województwa, a niebawem kupimy drugi podobny – zapewnia Witold Kozłowski.

Podczas piątkowej wizyty w Zakopanem, marszałek spotkał się także ze starostą tatrzańskim Piotrem Bąkiem. Wśród omawianych tematów był także ten, dotyczący dodatkowej powierzchni dla SMS w Zakopanem.

– Pozyskanie działki przyległej do terenu szkoły, a należącej do Powiatu Tatrzańskiego, otworzyłoby szkole zupełnie nowe, innowacyjne możliwości szkolenia. Mogę zdradzić, że powstałoby tu unikalne zaplecze do treningu dla skoczków i narciarzy, ale nie tylko.  Ze swojej strony zrobimy wszystko, aby pozyskać i przekazać ten teren Zespołowi Szkół Mistrzostwa Sportowego. Ze strony Powiatu Tatrzańskiego jest w rozmowach życzliwość i wierzę, że ten niełatwy temat zostanie pomyślnie zakończony i działka zostanie przekazana szkole.

– Przede wszystkim pragniemy przedstawić sylwetki naszych Olimpijczyków, których w historii szkoły jest 73 – mówił w piątek dyrektor szkoły Dawid Szeliga. – Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem może się pochwalić jedną z największych liczb absolwentów – Olimpijczyków w naszym kraju. Po tegorocznych Igrzyskach w Pekinie, od początku istnienia szkoły, czyli od 1977 roku, 73 absolwentów (w tym 3 uczniów ) aż 129 razy  reprezentowało nasz kraj na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, zdobywając 14 medali. Dzięki możliwościom jakie stworzył organ prowadzący – województwo małopolskie i ministerstwo sportu, po przez wybudowanie infrastruktury sportowej w Zakopanem, Szkoła Mistrzostwa Sportowego jest szkołą elitarną i profesjonalną w skali światowej. Dodatkowo, jubileusz uświetni część artystyczna, ślubowanie pierwszych klas, spotkanie absolwentów i spotkanie z Olimpijczykami.

W konferencji prasowej wziął również udział podhalański samorządowiec, wiceprzewodniczący Sejmiku Jan Piczura.

źródło, zdjęcia: UMWM

os 04.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również