Kamery live
prognoza pogody

Szczawnica z nowym Komisariatem Policji

16 grudnia 2021 11:34

W środę, 15 grudnia miało miejsce uroczyste otwarcie nowego Komisariatu Policji w Szczawnicy. Nowo wybudowany, trzykondygnacyjny obiekt raz z wyposażeniem kosztował ponad 10 mln zł, inwestorem była Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, a środki na budowę pochodziły z rządowego Programu Modernizacji Policji. Budowa komisariatu trwała od września 2018 roku i była inwestycją bardzo potrzebną – poprzednia siedziba mieściła się w budynku banku w Krościenku, gdzie warunki lokalowe były trudne. W komisariacie pracuje 32 policjantów oraz 2 pracowników cywilnych, a rejon działania obejmuje bardzo atrakcyjny turystycznie obszar miasta i gminy Szczawnica oraz sąsiednich gmin: Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem i Ochotnica Dolna. 

Szczawnica z nowym Komisariatem Policji

Nowa siedziba komisariatu zlokalizowana jest w Szczawnicy przy ul. Skotnickiej 77. Poprzednio Komisariat Policji mieścił się w Krościenku nad Dunajcem w budynku banku. Warunki lokalowe były trudne, pomieszczenia małe i bardzo ciasne, co negatywnie wpływało na komfort pracy podczas przesłuchań i przyjęć interesantów. 

W ramach inwestycji powstał 3-kondygnacyjny obiekt oraz wolnostojący parterowy budynek gospodarczy. Prace budowlane na działce o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. Działkę wraz z projektem i pozwoleniem na budowę przekazał Urząd Miasta i Gminy Szczawnica. Inwestorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Środki na budowę pochodzą z rządowego Programu Modernizacji Policji. Koszty budowy oszacowano na  ok.  9 mln 557 tys. zł, a wyposażenia na  ok.  633 tys. zł. Razem to ponad  10 mln zł.

Uroczystość otwarcia nowego komisariatu rozpoczęła się meldunkiem złożonym przez dowódcę uroczystości nadkom. Michała Janerko komendantowi wojewódzkiemu. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu  inspektor Grzegorz Wyskiel  przywitał przybyłych gości i równocześnie podziękował za możliwość pracy w budynku na miarę XXI wieku, wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt. -Policjanci z wdzięcznością będą służyć mieszkańcom i turystom przez swoją rzetelną i wytrwałą pracę na rzecz porządku i bezpieczeństwa  – zaznaczył inspektor Wyskiel.

Podczas ceremonii dyrektor Biura Logistyki z KGP insp. Andrzej Kropiwiec, przekazał symboliczny klucz do nowego obiektu komendantowi tej jednostki podinsp. Robertowi Siemkowi. Komisariat poświęcił kapelan nowotarskiej Policji ks. Jan Karlak. 

-Każdego dnia narażacie swoje zdrowie i życie, stojąc na straży bezpieczeństwa Małopolan. Dzięki realizowanemu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Programowi Modernizacji Policji udaje się finalizować takie inwestycje jak nowe komisariaty. Dziękuję za duże zaangażowanie władz małopolskiej Policji oraz lokalnego samorządu, które przyczyniło się do tego, że dziś uroczyście otwieramy siedzibę nowego Komisariatu Policji. Przede wszystkim będzie on służyć mieszkańcom Szczawnicy i okolicznych miejscowości. Cieszę się również, że funkcjonariusze będą mogli pracować w lepszych warunkach niż wcześniej – mówił Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Następnie wystąpił  dyrektor Biura Logistyki z KGP insp. Andrzej Kropiwiec. Mam ogromny zaszczyt, a zarazem przyjemność spotkać się tu w imieniu Komendanta Głównego Policji. Dzisiejsza okazja jest tym bardziej mila, że procesy inwestycyjne w całej Policji podlegają pod Biuro Logistyki Policji, którego mam zaszczyt być dyrektorem. Cieszę się, że otrzymujecie państwo świetny, nowy obiekt, który będzie służył zarówno nam, funkcjonariuszom Policji, jak i lokalnemu społeczeństwu, ale również turystom, którzy tak licznie witają w te piękne rejony. Ten nowoczesny obiekt ma także za zadanie, aby obsługa lokalnej społeczności i turystów przebiegała sprawnie i na najwyższym poziomie. Mam świadomość, że obiekt powstał dzięki zaangażowaniu i wsparciu pomocy różnych osób i instytucji, za co chciałbym wszystkim serdecznie podziękować.

Kolejno głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion. Komisariat Policji w Szczawnicy zrobił na mnie oszałamiające wrażenie. Moje koleżanki i koledzy policjanci i pracownicy Policji dzięki programowi modernizacji Policji, zainicjowanemu przez rząd, dzięki współpracy z samorządem, dzięki inwestycjom poczynionym przez komendę główną, mają niewątpliwy honor pracować w budynku na miarę naszych czasów, w budynku, który przeznaczony jest nie tylko dla funkcjonariuszy Policji do realizacji swoich zadań, ale także dla mieszkańców i turystów (…) Ten region wymagał solidnego obiektu, do którego można będzie przyjść z problemem i w sposób godny przy wsparciu policjantów go rozwiązać. Inwestycja doskonała, inwestycja, która – mam nadzieję – będzie ogromną satysfakcją dla wszystkich mieszkańców, a także policjantów Szczawnicy i regionu. Mam nadzieję też, że takie inwestycje w Małopolsce, ale także w kraju będą powstawały dalej. Takich inwestycji potrzebujemy. Jest konieczność tworzenia nowych, profesjonalnych, godnych naszych czasów obiektów. Generał podziękował również władzom wojewódzkim i samorządowym za wkład w realizację inwestycji.

Na koniec przemówił Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda – Cieszę się, że po długich latach starań powstała nowa siedziba Policji. Życzę, aby było jak najmniej interwencji, a wiele imprez, które dzięki policjantom będą przebiegały spokojnie i bezpiecznie.

Trzykondygnacyjny obiekt posiada:

•           na poziomie parteru: dyżurkę z szatnią, pom. socjalnym i pomieszczeniem łączności specjalnej, miejscem wydawania broni, pom. przyjęcia interesantów, siłownię i szatnią, pokój przejściowy, serwerownię, pom. magazynowe,  hol z korytarzami, sanitariaty w tym dla osób niepełnosprawnych, pom. techniczne.

•           na I piętrze : pomieszczenia komendantów z węzłem sanitarnym, sekretariat, salę narad, 2 pokoje biurowe, suszarnie, pom. socjalne, szatnie męską i damską z łazienkami, węzeł sanitarny, korytarze

•           na II piętrze : 7 pokoi biurowych, pokój okazań, palarnię, pokój socjalny , magazyn dowodów rzeczowych, podręczną składnicę akt, pom. ODN, korytarze. Budynek gospodarczy to parterowy niepodpiwniczony obiekt posiadający część garażową z 3 stanowiskami postojowymi, pom. agregatu prądotwórczego, kotłowni olejowej, magazynem oleju i pomieszczeniem gospodarczym. W projekcie budynku zostały uwzględnione również miejsca garażowe dla samochodów służbowych oraz parking.

Komisariat Policji w Szczawnicy podlega Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu. 

źródło: KPP Nowy Targ

os 16.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również