Kamery live
prognoza pogody

Święto Małopolski z jubileuszem w tle

19 czerwca 2017 10:58

Małopolska już po raz dziewiąty obchodziła swoje święto. Tegorocznym uroczystościom towarzyszył wyjątkowy jubileusz - od powstania samorządów minęło bowiem 18 lat. Dlatego „pełnoletność” regionu uczczono wyjątkowo, zapraszając do wspólnego, trwającego 22 dni świętowania wszystkich mieszkańców województwa. Kulminacyjnym punktem obchodów była gala w Teatrze im. J. Słowackiego, podczas której uhonorowano osoby i instytucje, które swoją pracą promują region w Polsce i na świecie. Nie zabrakło wśród nich reprezentantów Podhala.

Święto Małopolski z jubileuszem w tle

– Chcemy podkreślić i pokazać, że samorząd regionalny to nie tylko instytucje. To nie procedury i zarządzenia, które można łatwo zmieniać bez większych konsekwencji. Samorząd to ludzie, którzy wspólnie decydują o swoim najbliższym otoczeniu. Bycie Małopolaninem to coś więcej niż metryczka w dowodzie. To ważna część naszej tożsamości. Dlatego przykładamy tak wielką wagę do tego, aby naszym mieszkańcom żyło się tu jak najlepiej – mówił marszałek Jacek Krupa, otwierając galę z okazji Święta Małopolski.

Najważniejszym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń osobom i instytucjom, które swoją pracą promują region w Polsce i na świecie.

Najwyższym odznaczeniem wojewódzkim – Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego – odznaczono Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, które przekazano na ręce dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego. Medale to najwyższe, przyznawane od 2011 roku, odznaczenia, które honorują osoby i instytucje przyczyniające się do rozwoju regionu na różnych płaszczyznach działalności, m.in. gospodarczej, kulturalnej, politycznej, społecznej i sportowej. Wśród laureatów tego odznaczenia znajdują się m.in. pierwszy marszałek Małopolski Marek Nawara, Andrzej Wajda, kardynał Stanisław Dziwisz czy Wisława Szymborska.

Srebrnymi medalami uhonorowano m.in. państwa Janinę i Józefa Dziubasików, twórców turystycznego sukcesu Białki Tatrzańskiej natomiast brązowy medal wręczono m.in. Janowi Smarduchowi, wójtowi Gminy Nowy Targ, zasłużonemu samorządowcowi. 

Przy okazji Święta Małopolski siedmiu znakomitych mieszkańców naszego regionu odznaczono Odznakami Honorowymi Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Złote Krzyże Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał m.in. skoczkom: Kamilowi Stochowi i Dawidowi Kubackiemu.

W gali z okazji Święta Małopolski uczestniczyli radni województwa, w tym. Barbara Dziwisz, Teresa Starmach, Kazimierz Barczyk, Wojciech Grzeszek i Marcin Kuta. Zakończył ją spektakl muzyczny do tekstu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Bądź jak meteor…”.

źródło: UMWM

NT24TV 19.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również