Kamery live
prognoza pogody

Święto flagi Polskiej w Nowym Targu

2 maja 2019 17:06
Wyciszenie Włącz dźwięk

Od rana w Stolicy Podhala są niemal wszędzie. Flagi w białoczerwone barwy wiszą na ścianach budynków, na ulicznych lampach, w oknach, a nawet w samochodach.

Najbardziej okazale prezentuje się centrum miasta. Na płycie rynku na wietrze dumnie kołysze się kilkadziesiąt białoczerwonych flag. Nie brakuje osób, które w tę dzisiejszą, łaskawą aurę pogodową, postanowiło spędzić popołudnie pod jedną z państwowych barw.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski – bo taką dokładnie nazwę nosi dzisiejsze święto – nie jest dniem wolnym od pracy. Zważywszy jednak na to, że wiele osób wzięło urlop tego dnia (wydłużając zarazem sobie weekend majowy o kolejne dwa dni), wiele urzędów i sklepów było pozamykanych.

To stosunkowo całkiem nowe święto w kalendarzu Polaka. Święto flagi państwowej obchodzimy rokrocznie 2 maja od 2004 roku. W porównaniu do jutrzejszych uroczystości związanych z uchwaleniem Konstytucji Trzeciego Maja, różnica wynosi niemal 210 lat.

Z historycznych ciekawostek warto dodać również, że kolor biały i czerwony zaczął być utożsamiany z brawami Polski dopiero w połowie XIX wieku, czyli w czasie zaborów. Wówczas powstańcy (listopadowi czy też styczniowi) dzielili się na dwa obozy: białych i czerwonych. Ci pierwsi opowiadali się za pokojowymi, demokratycznymi staraniami w celu odzyskania niepodległości, natomiast ci drudzy – za zbrojnym zrywem. W międzyczasie kolor biały zaczął reprezentować wartości takie jak czystość i duchowość, z kolei kolor czerwony odwagę i waleczność.

Tymczasem za panowania królów Rzeczpospolitą Polskę – od około XV wieku – reprezentowała flaga podzielona na trzy poziome pasy: czerwony, biały oraz ponownie czerwone. Niemal identyczne co współczesne barwy Austrii.

Poniżej znajdziecie galerię zdjęć oraz video z białoczerwonego Nowego Targu. Zapraszamy do oglądania!

/ps/

Piotr Starmach 02.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również