Kamery live
prognoza pogody

Sukces uczniów z Chabówki!

12 września 2022 15:11

W środę, 7 września 2022 roku w Operze Krakowskiej w Krakowie odbyła się Gala Finałowa VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra – Region Południe. W uroczystości wzięły udział drużyny z województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego oraz drużyny polonijne z Ukrainy, Litwy i Francji. Wysokie, 3. miejsce na 88 zgłoszeń konkursowych, zajęli uczniowie z regionu Podhala, a konkretnie – ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Chabówce. 

Sukces uczniów z Chabówki!

W tegorocznej edycji konkursu Patria Nostra Małopolska zwyciężyła drużyna z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Grybowie zdobywając 94 punkty i tym samym deklasując pozostałe drużyny. Drugie miejsce zajęła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie zdobywając 52 punkty, a trzecie – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Chabówce zdobywając 51 punkty. Autorzy trzech najlepszych prac otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz wiele innych nagród, zwłaszcza książkowych.

Fundacja „Patria Nostra” – organizator Konkursu, już od 7 lat skutecznie wychodzi do szkół z propozycją uatrakcyjnienia edukacji historycznej. Celem konkursu jest propagowanie historii Polski oraz krzewienie patriotyzmu i etyki chrześcijańskiej.

Dzięki nowoczesnym technologiom przy tworzeniu filmowych prac konkursowych, kształcenie jest twórcze, rozwijające i inspirujące. Prace uczniów to atrakcyjne połączenie myślenia historycznego z nowoczesną techniką audiowizualną. Praca nad produkcją filmików czy animacji jest inspirująca dla uczniów. Ich oglądanie jest zupełnie inny niż słuchanie referatu czy wykładu, gdyż na odbiorcę działa wiele czynników audiowizualnych.

Tworzenie filmów w drużynach to także uczenie się współpracy. Gotowe prace wykorzystywane są także przez nauczycieli z różnych szkół do uatrakcyjniania lekcji historii.

Motywujący jest zarówno kreatywny charakter Konkursu, jak i fakt, że przedsięwzięciu patronują znane i szanowane instytucje wraz z fundatorami nagród. Każda edycja Konkursu kończy się uroczystą galą, na której przyznawane są wszystkim uczestnikom cenne nagrody.

Podczas uroczystości zostały wręczone statuetki honorowe za wsparcie dla patronów, sponsorów i fundatorów nagród w konkursie. Wydarzenie uświetnił piękny koncert w wykonaniu Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.

Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w VIII edycji Konkursu szczegóły już na stronie internetowej https://konkurs-patrianostra.pl/ 

mat. nadesłane

os 12.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również