Kamery live
prognoza pogody

Studenci ćwiczyli symulację wypadku masowego (zdjęcia)

31 maja 2022 09:46

23 maja 2022 roku na terenie Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbyły się ćwiczenia praktyczne dla studentów ratownictwa i pielęgniarstwa, które zakładały symulację wypadku masowego. Scenariusz zakładał zderzenie czołowe samochodów osobowych z jednoczesnym potrąceniem dwóch przechodniów. Łącznie w wypadku było poszkodowanych 13 osób. Jest to jedno z najtrudniejszych wyzwań w praktyce ratowniczej i wymaga znajomości zasad segregacji medycznej, postępowania z poszkodowanymi w stanie zagrożenia życia oraz taktyki działania ratowniczego na miejscu zdarzenia.

Studenci ćwiczyli symulację wypadku masowego (zdjęcia)

W przygotowaniu symulacji brali udział nauczyciele akademiccy, studenci ratownictwa medycznego oraz zaprzyjaźnione z uczelnią zewnętrzne jednostki. Ochotnicza Straż Pożarna z Maruszyny zabezpieczała miejsca zdarzenia oraz organizowała ewakuację zakleszczonych poszkodowanych w jednym z samochodów, używając specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. Zespół Ratownictwa Medycznego ze Szpitala Powiatowego im. dr T. Chałubińskiego w Zakopanem był reprezentowany m.in przez Koordynatora Ratownictwa Medycznego. Zadaniem zespołu ZRM była merytoryczna ocena działań podejmowanych przez studentów na miejscu zdarzenia.

Studenci mogli się sprawdzić w realizacji zadań jako zespoły ratownictwa medycznego, dyspozytorzy medyczni czy personel szpitalnego oddziału ratunkowego. Zajęcia miały charakter interdyscyplinarny i stworzyły okazję do ewaluacji swoich umiejętności oraz doskonalenia współpracy w warunkach szpitalnego oddziału ratunkowego, którego rolę przejęło Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej usytuowane w PPUZ w Nowym Targu.

Zdarzenie z dużą ilością poszkodowanych to niewątpliwie jedno z najcięższych wyzwań stawianych służbom medycznym. Niezwykle istotne jest zapewnienie wysoko realistycznych ćwiczeń już na etapie kształcenia przyszłych kadr medycznych.

mat. nadesłane

os 31.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również