Kamery live
prognoza pogody

Strażacy w roli ratowników wodnych – wojewódzkie ćwiczenia

20 czerwca 2017 13:04

Na progu wodnym za złączami Dunajców: Białego i Czarnego - odbyły się niezapowiedziane ćwiczenia jednostek ratowniczo-gaśniczych z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz jednostek ochotniczych. Organizowała je Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie. Jednostkom z poszczególnych miejscowości przydzielono różne zadania.

Strażacy w roli ratowników wodnych – wojewódzkie ćwiczenia

A całe ćwiczenia poświęcone były ratownictwu wodnemu, ponieważ i do takiej roli, podobnie jak do ratownictwa drogowego, muszą być przygotowane jednostki krajowego systemu.

Tym razem nie ćwiczono rejonu koncentracji, lecz kolejne jednostki podejmowany wyznaczone zdania natychmiast po przyjeździe – bez użycia sygnałów dźwiękowych – na miejsce. Miejsce nie przypadkowe, bowiem rejon złączy Dunajców to czarny punkt na mapie wypadków kajakarzy i osób kąpiących się. Śmiertelny był również finał wypadku, jakiemu w lipcu 2002 r., uległ tutaj strażak nowotarskiej JRG. Dlatego ćwiczenia u progu wakacyjnego sezonu to sprawa bezpieczeństwa i życia znajdujących się w wodzie i na wodzie osób, bo nurt Dunajca przyciąga i rzesze wodniaków, i wielu szukających ochłody bez zważania na zakaz kąpieli.

Na wojewódzkich ćwiczeniach Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Nowego Targu stawiła się w sile czterech zastępów, ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno-Nurkowgo, do tego doliczyć trzeba dwa samochody Komendy Powiatowej PSP.

Rabczańską JRG reprezentowały dwa zastępy z pompą wysokiej wydajności. Dwa zastępy – wyposażone w Ładowarkę do piasku – przybyły również z JRG w Zakopanem. Do zawodowych strażaków dołączyły ochotnicze jednostki z Nowego Targu i Łopusznej, przywożąc ponton.

Zadaniem przewidzianym dla Nowego Targu było ratowanie nieprzytomnego topielca oraz ewakuacja ludzi odciętych przez wezbrany nurt, z wykorzystaniem przeprawy linowej i pontonu. Rabczańscy strażacy wypompowywali wodę z zalanego obszaru, używając pompy wysokiej wydajności. Zadaniem dla zakopiańczyków było budowanie wału przeciwpowodziowego przy pomocy worków z piaskiem. Piasek do napełniania worków i worki zostały dostarczone przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Nowy Targ.

Sprawność uczestników ćwiczeń przy wykonywaniu tych zadań przez kilka godzin oceniali przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP. Tak przetestowani ratownicy będą się pewniej czuli podczas akcji już nie planowanych.

/asz

NT24TV 20.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również