Kamery live
prognoza pogody

Stowarzyszenie Kombinat Podhale – rośnie w siłę (galeria)

18 lutego 2017 21:41

Kolejne spotkanie byłych pracowników NZPS "Podhale" odbyło się w większym, niż ostatnio gronie i okazało się niezwykle owocne oraz wierne idei zawartej w haśle przewodnim spotkań: "Ocalić wspomnienia". 

Stowarzyszenie Kombinat Podhale - rośnie w siłę (galeria)

Miejscem spotkania była tradycyjnie sala widowiskowa Spółdzielczego Domu Kultury w Nowym Targu. W nie takim już kameralnym gronie około trzydziestu byłych pracowników NZPS, obejrzano wspólnie archiwalny film na temat kombinatu, zdobyty dzięki inicjatywie i staraniom Stowarzyszenia Kombinat Podhale z Archiwum Narodowego – Ekspozytura w Spytkowicach. Perypetie i trudności związane z wielokrotnymi próbami zdobycia filmu przedstawił krótko prezes stowarzyszenia, Andrzej Kiernoziak.

Gwoździem programu, jeśli chodzi o część spotkania związaną z wspomnieniami, okazało się wystąpienie Ireny Szajnar, która opowiedziała o trudnych początkach kombinatu, odmitologizowując nieco propagandowe przesłanie, jakie niósł obejrzany chwilę wcześniej film. Niezwykle cenne wspomnienia i szczegółowe dane, jakimi podzieliła się pani Irena zostały przyjęte owacjami. Dotyczyły one absolutnych początków istnienia kombinatu w czasach, gdy mieścił się on w jednym baraku, funkcjonował pod nazwą “Nowotarskie Zakłady Obuwia”, posiadał kilku pracowników, jeden samochód marki Skoda i gdy dopiero stawiano fundamenty hali 45.

Prelegentka zwróciła uwagę na to, że ilekroć jest mowa o NZPS “Podhale”, rzecz dotyczy już okresu “glorii i chwały”, szczytu produkcyjnego zakładu i jego wielkiej potęgi. Praktycznie nie wspomina się jego początków, trudnych warunków pracy, tego okresu w historii, który tak dobrze pamięta pani Irena – sama była jednym z zaledwie czterech pracowników umysłowych zakładu, których ogół był niewiele większy. 

Inicjatorów spotkania ucieszył fakt wyraźnie rosnącego zainteresowania byłych pracowników zakładu tą formą spotkań. –Myślę, że to się będzie powoli rozkręcać – powiedział Andrzej Kiernoziak. 

Informacje na temat stowarzyszenia i kolejnych spotkań oraz konkursu, jak również garść archiwalnych fotografii dotyczących NZPS “Podhale” można znaleźć na stronie: http://www.kombinat.nowytarg.pl.

/os

 

 

NT24TV 18.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również