Kamery live
prognoza pogody

“Stop pożarom traw” – kampania informacyjna

22 marca 2017 21:50

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Na szczęście pogoda, póki co sprzyja zapobieganiu nieszczęścia w tym zakresie, jednak problem nagłaśniać trzeba. Szczególnie, że - jak mówi Piotr Krygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu - akcje prewencyjne rzeczywiście odnoszą pozytywny skutek.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje mylne przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W 2016 roku na terenie kraju powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw, odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu doszło do 120 pożarów (27% wszystkich pożarów) wywołanych bezmyślnym wypalaniem traw, na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Co ciekawe, znaczna większość pożarów spowodowanych wypalaniem traw miała miejsce w zachodniej części powiatu, tj. na Orawie. 

Należy pamiętać, że:

– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł

– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat

Strażacy z PSP, przekonani o tym, że edukacja młodego pokolenia przyniesie efekty, zwracają się z ogromną prośbą o włączenie się w akcję szkół i przeprowadzenie w ramach lekcji godziny wychowawczej pogadanki na temat niebezpieczeństw jakie wynikają z wypalania traw.

Kampania informacyjna jest organizowana przez MSWiA oraz Komendę Główną PSP. Więcej informacji znajduje się tutaj. 

Broszura informacyjna. 

NT24TV 22.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również