„Stop pożarom traw” – kampania informacyjna
Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Na szczęście pogoda, póki co sprzyja zapobieganiu nieszczęścia w tym zakresie, jednak problem nagłaśniać trzeba. Szczególnie, że - jak mówi Piotr Krygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu - akcje prewencyjne rzeczywiście odnoszą pozytywny skutek.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje mylne przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
W 2016 roku na terenie kraju powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw, odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.
W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu doszło do 120 pożarów (27% wszystkich pożarów) wywołanych bezmyślnym wypalaniem traw, na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Co ciekawe, znaczna większość pożarów spowodowanych wypalaniem traw miała miejsce w zachodniej części powiatu, tj. na Orawie.
Należy pamiętać, że:
– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat
Strażacy z PSP, przekonani o tym, że edukacja młodego pokolenia przyniesie efekty, zwracają się z ogromną prośbą o włączenie się w akcję szkół i przeprowadzenie w ramach lekcji godziny wychowawczej pogadanki na temat niebezpieczeństw jakie wynikają z wypalania traw.
Kampania informacyjna jest organizowana przez MSWiA oraz Komendę Główną PSP. Więcej informacji znajduje się tutaj.
Komentarze