Kamery live
prognoza pogody

Stary Szpital. Ile drzew poszło pod piłę

24 października 2022 09:53

NOWY TARG. Wycinka drzew i krzewów w obszarze Starego Szpitala jest etapem poprzedzającym planowaną przebudowę i rozbudowę głównego obiektu. I – jak każde działanie na zielonej tkance miasta – budzi silne emocje.

Stary Szpital. Ile drzew poszło pod piłę

W tej chwili cały teren został już mocno „przejaśniony”. Wycinki dokonała firma, której profesjonalizm – po uzyskaniu opinii dendrologicznej i przed wydaniem pozwolenia – miasto sprawdzało skrupulatnie. Ideą było zminimalizowanie ilości przeznaczonego pod piłę starodrzewu i wartościowych egzemplarzy. 

Ale przypomnijmy, że pierwotny wniosek inwestora, czyli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej – opiewał na ok. 200 drzew. Obszar nie porządkowany przez długie lata był bowiem gęsto porośnięty nie tylko starodrzewem, ale i samosiejkami.

Procedura wydawania pozwolenia była długa, ale pozwoliła uchronić wiele drzew, których usytuowanie nie kolidowało z planowaną inwestycją, a stan pozwalał na zachowanie. Ostatecznie do wycinki zostały przeznaczone 54 drzewa. Pod piłą legło jednak znacznie więcej. Wytłumaczenie tego faktu jest takie, że niektóre kwalifikowały się do cięć pielęgnacyjnych, natomiast obwód innych nie wymagał uzyskiwania pozwolenia.

W przyszłości – żeby nie zasłaniać widoku na obniżony do o dwie kondygnacje zabytkowy obiekt – obszar przed ścianą frontową, od południa, będzie strefą ochrony konserwatorskiej.  

(asz)

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 24.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również