Kamery live
prognoza pogody

Stary budynek Szkoły Muzycznej już w połowie rozebrany

Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Za pięć lat Państwowa szkoła Muzyczna I II stopnia w Nowym Targu im. Fryderyka Chopina będzie świętować jubileusz 80-lecia swojego istnienia – na godne urodziny bogatsza o kolejne skrzydło nowego budynku. Żeby – z 5-milionową ministerialną dotacją – mogło ono powstać, konieczna jest rozbiórka starej szkoły.

Ta część, przylegająca od strony wschodniej do sali koncertowej, ginie teraz pod łyżką koparki. Obiekt co prawda nie był zabytkowy, ale jest starszy od samej Szkoły i już w fatalnej kondycji technicznej. Wyburzeniowe roboty odsłoniły spróchniałe belki stropowe. Miejsce po tej pierwotnej siedzibie potrzebne jest na nowe sale dydaktyczne, ale też szatnie i zaplecze „podhalańskiej filharmonii”, które powinno  być gotowe przed początkiem kolejnego roku szkolnego.

Układ komunikacyjny w tej okolicy zmieni nowa droga, zaplanowana między najnowszym skrzydłem a Zakładem Energetycznym.  

Wiadomo, że stara substancja nie miała już racji bytu, ale akurat ją opromienia sentyment trzech pokoleń absolwentów, wśród których są talenty tej miary, co Jan Kanty Pawluśkiewicz, bracia Lucjan i Jerzy Kaszyccy czy Zosia Kilanowicz. Nowotarska Szkoła Muzyczna była jedną z najstarszych w Polsce, a wielu kończących tę placówkę instrumentalistów i wokalistów kontynuuje muzyczną edukację, zasila składy zespołów, zakłada grupy muzyczne i śpiewacze, zdobywa uprawnienia dyrygenckie czy koncertuje indywidualnie, rozsławiając miasto na estradach.

(asz)

Anna Szopińska 24.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
historia 15:28 25.09.2021

Znikła sala p. Hodorowicz, wnęki na korytarzu 1 p. gdzie czekało się na lekcję pianina, sala umuzykalnienia do której nie pałałam szczególną chęcią, a nawet wręcz przeciwnie, strachem, sala widowiskowa, nieco mała ale o dobrej akustyce ....a obok niej niewielkie pomieszczenie stróża, za moich czasów starszych państwa u których można było napić się gorącej herbaty ,rozgrzewającej dłonie przed lekcją instrumentu :) W gruzy zamienił się kawałek dzieciństwa, indywidualnych historii dzieci uczęszczających do szkoły muzycznej w Nowym Targu.

Zobacz również