Kamery live
prognoza pogody

Starosta i radni powiatu – z podwyżkami

25 listopada 2021 15:29
Wyciszenie Włącz dźwięk

Rada powiatu nowotarskiego niemal jednogłośnie podjęła dziś uchwałę w sprawie podwyższenia pensji starosty nowotarskiego o blisko 100%. “Uznaliśmy zgodnie ze wszystkimi klubami, że panu staroście należy się to wynagrodzenie pełne. Powiat nowotarski jest jednym z największych w województwie małopolskim”- argumentuje przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz. Rada zatwierdziła też zmiany w uchwale budżetowej, na mocy których radni powiatowi będą otrzymywać dietę o 1000 zł wyższą, niż dotychczas – z wyrównaniem od 1 sierpnia br. 

Uchwałę w sprawie zmiany wysokości wynagrodzenia dla starosty nowotarskiego podjęto prawie jednomyślnie, przy jednym tylko głosie sprzeciwu. Wcześniej propozycję przyjęły wszystkie kluby radnych, pozytywnie zaopiniowała ją  także komisja budżetowa. Na mocy podjętej uchwały, pensja starosty powiatu nowotarskiego zostanie zwiększona do 20 tys. 460 zł brutto, z czego 10 770 zł stanowi wynagrodzenie zasadnicze, a pozostała składowa to dodatki: funkcyjny, specjalny oraz dodatek za wieloletnia pracę. 

-Starosta od wielu, wielu lat nie miał podnoszonego wynagrodzenia. Dzisiaj stało się to faktem. Rada podniosła pensję panu staroście gdzieś w okolicach 100%, ale to wynika z ustawy.  Naszym obowiązkiem jako Rady było zaproponowanie takiej uchwały, w której pan starosta będzie miał co najmniej 80%, myśmy zaproponowali maksymalna stawkę. Uznaliśmy zgodnie ze wszystkimi klubami, że panu staroście należy się to wynagrodzenie pełne. Powiat nowotarski jest jednym z największych w województwie małopolskim – wyjaśnia Tadeusz Rafacz, przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego. 

Wcześniej radni jednomyślnie podjęli zmiany w uchwale budżetowej, gdzie o 160 tys. zł zwiększone zostały wydatki z przeznaczeniem na wyrównanie diet. 

-Myślę, że to państwa ucieszy. Jak państwo wiecie, ulega zmianie sposób liczenia diet dla państwa. Mamy opinię radcy prawnego, że w momencie, gdy przepisy wchodzą w życie, należy skorygować od 1 sierpnia 2021 roku, dlatego też w tym rozdziale jestem zmuszona zwiększyć wydatki o 160 tys. zł – wyjaśniała pani skarbnik powiatu nowotarskiego dr Joanna Gronkowska. 

Jak informuje przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego, radni “szeregowi” będą teraz otrzymywać o ok. tysiąc zł więcej, niż dotychczas – czyli łącznie ok. 3 tys. złotych. Dieta radnych funkcyjnych będzie jeszcze wyższa. 

-Uchwała w sprawie wynagradzania radnych obowiązuje od 2016 roku. Tam jest ustalona stawka procentowa dla radnego, osób funkcyjnych w stosunku do maksymalnej stawki. To się nie zmienia, zmieniają się stawki maksymalne i stąd zaszła konieczność zabezpieczenia dodatkowej kwoty. Te kwoty należne są radnym od 1 sierpnia – wyjaśnia przewodniczący Tadeusz Rafacz.

Kwota 3 tys. zł nie jest maksymalną, możliwą wysokością diety, jaką mogła uchwalić sobie Rada. Najwyższa stawka  wynosi obecnie 4300 zł. 

os 25.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również