Kamery live
prognoza pogody

Stało się – Czarny Dunajec od 1 stycznia oficjalnie miastem

29 grudnia 2022 19:17

Od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski pojawi się 15 nowych miast. Jednym z nich będzie Czarny Dunajec. Miejscowości te uzyskały prawa miejskie ze względu na konkretne, posiadane cechy – podniosły w ostatnich latach poziom urbanizacji i wykazały miejski charakter; dodatkowo większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Są też dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami. Premier Mateusz Morawiecki, który wręczył dziś akty nadania praw miejskich oraz klucze do miast, zaznaczył, że status miasta to powód do dumy, ale również zobowiązanie, aby miasto się rozwijało.

Stało się - Czarny Dunajec od 1 stycznia oficjalnie miastem

Akt nadania i klucze do miasta odebrał z rąk pana premiera wójt – a już za kilka dni: burmistrz Czarnego Dunajca Marcin Ratułowski. Po Nowym Targu, Szczawnicy i Rabce-Zdroju, Czarny Dunajec będzie czwartym miastem w powiecie nowotarskim. 

Przez 8 lat w okresie międzywojennym (1925-1933) Czarny Dunajec był gminą miejską, ale w wyniku zmiany ustroju samorządu terytorialnego z 1933 r. utracił te prawa. W 2016 roku w miejscowości nadany został statut dla Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Czarny Dunajec. W miejscowości znajduje się Cmentarz Żydowski z XIX wiekeu, a także polodowcowe torfowisko Baligówka, z którego jeszcze w połowie XX w. wydobywano torf na skalę przemysłową. Obecnie znajduje się pod ochroną w ramach programu Natura 2000.

fot. Marcin Ratułowski/Facebook oraz premier.gov.pl

 

os 29.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również