Kamery live
prognoza pogody

Srebrny Krzyż Zasługi dla Starosty nowotarskiego

2 czerwca 2016 14:27

31 maj to data obchodów  Dnia Samorządu Terytorialnego. W tym uroczystym dniu w Pałacu Prezydenckim spotkali się samorządowcy z całej Polski. Nasz region reprezentowali: Krzysztof Faber - Starosta nowotarski i Jan Krzak - przewodniczący Rady Powiatu.

Srebrny Krzyż Zasługi dla Starosty nowotarskiego

      Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej  Andrzej Duda podkreślił znaczącą rolę pracy wykonywanej przez władze samorządowe dla rozwoju społeczności lokalnych, regionów i całego kraju i wręczył odznaczenia osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju samorządu w Polsce. Wśród uhonorowanych znalazł się Krzysztof Faber – Starosta nowotarski, który odebrał z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy honorowy Srebrny Krzyż Zasługi za znaczący wkład w rozwój powiatu oraz osiągnięcia na polu działalności samorządowej.

     Krzyż Zasługi to polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej. Krzyż Zasługi dzieli się na trzy stopnie: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi i Brązowy Krzyż Zasługi. Pierwsza zbiorowa dekoracja Krzyżem Zasługi odbyła się z okazji piątej rocznicy odzyskania niepodległości, w dniu święta narodowego 11 listopada 1923 roku. Rozdano wówczas 27 Krzyży Srebrnych i 41 Krzyży Brązowych. Kolejne zbiorowe nadanie odbyło się na początku 1924 roku, a trzecie w dniu 15 marca 1924 roku. Uhonorowanym Krzyżem Zasługi przysługiwało czynne prawo wyborcze do Senatu.

    Krzysztof Faber pełni funkcję radnego powiatowego od 1998 roku, został wybrany na starostę w 2006 roku i zajmuje to stanowisko od trzech kadencji. Wcześniej był radnym w rodzinnej Gminie Raba Wyżna. Przed objęciem funkcji starosty był nauczycielem, a następnie dyrektorem gimnazjum im. Jana Pawła II w Rabie Wyżnej. Pełnił również i nadal pełni funkcje społeczne – był prezesem Stowarzyszenia Oświatowego “Echo” w Rabie Wyżnej oraz przewodniczącym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Raba Wyżna, obecnie jest prezesem Stowarzyszenia „Kasa Wzajemnej Pomocy” w Rabie Wyżnej.

      Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został przez Sejm RP dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku w jubileusz 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

oprac. MSX
fot. nowotarski.pl

NT24TV 02.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również