Spotkanie “o Kresach inaczej” w BWA Jatki
Nie tylko Dzikie Pola – Kresy znajdują się o wiele bliżej podhalańskiej ziemi, czego można było się dowiedzieć podczas interesującego spotkania „O Kresach inaczej”.
W czwartek nowotarska galeria sztuki BWA Jatki gościła dr hab. Annę Mlekodaj, która poprowadziła spotkanie „ O Kresach inaczej”. Myślą przewodnią wydarzenia było zdanie:
– Kresy, czyli gdzie?
Odpowiedź na to pytanie może nie wydawać się tak oczywista, jak nam się wydaje, ponieważ Kresy to nie tylko Dzikie Pola rodem z prozy Sienkiewicza, a do tych terenów należy także bliska nam Orawa.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia rysu historyczno-geograficznego Kresów, gdzie punkt kulminacyjny stanowił wiek XVI i XVII. Mieszkańcy Kresów nie byli przywiązani do obecnego władcy ich terenów, a stanowili własną wewnętrzną i odrębną społeczność. Kluczowe elementy tej społeczności stanowiła rodzina, tradycja i religia, co można odnaleźć także w bardziej współczesnych tekstach orawian takich jak Emil Kowalczyk.
Podczas burzliwych czasów rozbiorów, wojen i okupacji granice się przesuwały, wraz z nimi obowiązujące języki urzędowe, czego ślady do dziś można obserwować między innymi w budynku kościoła w Orawce, jednak ludzie nie zatracili swojej tożsamości.
Uczestnicy spotkania mieli szansę nie tylko poznać interesującą historię Orawy i jej mieszkańców, ale także wiersze lokalnych twórców, które pisane gwarą, w prosty sposób pozwalają zapoznać się z wartościami mieszkańców tych terenów.
/fot. Andrzej Lach i Robert M./
Komentarze