Kamery live
prognoza pogody

Spotkania profilaktyczne z wykorzystaniem walizki narkotykowej

1 lutego 2023 14:51

Policjant z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu spotkał się z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Krościenku nad Dunajcem, szkół podstawowych w Krośnicy, Grywałdzie i Tylmanowej.  Przeprowadzone spotkania edukacyjno-profilaktyczne miały na celu uświadomienie rodziców, jakie zagrożenia dla ich dzieci niosą ze sobą substancje psychoaktywne.

Spotkania profilaktyczne z wykorzystaniem walizki narkotykowej

Młode osoby, które po nie sięgają, zazwyczaj nie są świadome zagrożenia dla swojego zdrowia i psychiki. Część z nich chce przeżyć coś ekscytującego, dla innych to sposób odreagowania szkoły, stresów i konfliktów w domu. Narkotyki pozwalają im o tym zapomnieć, dają poczucie swobody. Ale nie na długo, bo wbrew pozorom droga do uzależnienia jest bardzo krótka. Narkotyki i dopalacze są poważnym zagrożeniem, bo działają na ośrodkowy układ nerwowy i negatywnie wpływają na pracę mózgu. Nigdy nie wiadomo też, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uświadamianie rodziców oraz opiekunów dzieci.

Tylko w ubiegłym tygodniu, policjant z nowotarskiej komendy na co dzień zajmujący się profilaktyką, przeprowadził szereg spotkań edukacyjno-profilaktycznych z rodzicami. Spotkania odbyły się w  dwóch szkołach podstawowych w Krościenku nad Dunajcem, Krośnicy, Grywałdzie i Tylmanowej. Funkcjonariusz zaprezentował rodzicom walizkę edukacyjną zawierającą atrapy środków odurzających oraz przedmioty służące do ich przechowywania.

Walizka narkotykowa zawiera atrapy substancji, które są najpopularniejsze na polskim czarnym rynku. Policjant opowiadał o zagrożeniach na jakie narażony jest młody człowiek, o środkach odurzających, substancjach psychotropowych oraz uzależnieniach. Poinformował rodziców, gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożeń, szczególnie dotyczących narkotyków i dopalaczy. Rodzice dowiedzieli się także, jakie konsekwencje prawne czekają nieletnich w przypadku zażywania lub posiadania substancji zabronionych. Pokazanie rodzicom substancji przypominających narkotyki oraz przedmiotów wykorzystywanych do ich przechowywania, powinno wzmóc ich czujność.

Co powinno zaniepokoić rodzica/opiekuna:

  • wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
  • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
  • zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
  • zmiana zapachu ciała

(Porady Biura Prewencji KGP)

źródło: KPP Nowy Targ

os 01.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również