Kamery live
prognoza pogody

Sportowa infrastruktura Nowotarszczyzny – zasilona ponad 10 milionami

21 lutego 2023 12:01

POWIAT NOWOTARSKI. Dwa programy – Sportowa Polska 2022 oraz Modernizacja kompleksów sportowych „Moje Boisko – ORLIK 2012” – są źródłem dofinansowania, którego gwarancje, w postaci symbolicznych czeków, wręczył samorządowcom z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Kwota tego zasilenia to prawie 10 milionów 400 tys. zł.

Sportowa infrastruktura Nowotarszczyzny – zasilona ponad 10 milionami

Beneficjenci to powiat nowotarski i 9 podhalańskich gmin. Przyznane dotacje są oczywiście efektem złożonych i wcześniej przygotowywanych projektów. Za ten wysiłek wiceminister również dziękował samorządom. Powiatowe, miejskie i gminne służby rzetelnie zapracowały na dotacje. Kwoty są różne – od prawie 2 milionów 800 tys., po kilkadziesiąt tysięcy.

Na modernizację „Orlików” budowanych w latach 2008 – 2012, rządowe środki, w ramach pilotażowego programu, zostały przyznane 5 gminom. Posłużą one Czarnemu Dunajcowi, także boiskom w Podwilku, Jabłonce, Zubrzycy Górnej,  Lipnicy Małej, Kościelisku i Rabie Wyżnej. Gmina Nowy Targ wyremontuje kompleksy w Ludźmierzu, Waksmundzie i Łopusznej.

Pięcioletni czas funkcjonowania programu Sportowa Polska już się kończy, ale kwotą bez mała 1 miliona 900 tys.  zasili on największą w tej chwili inwestycję powiatu nowotarskiego, czyli budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej i boiska sportowego przy nowej siedzibie Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana.

Z tego samego źródła prawie 2 miliony 800 tys. uzyskała gmina Lipnica Wielka  – na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3.

Duża suma – prawie 2 milionów 110 tys. zł pozwoli Miejskiemu Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu na remont obiektów, którymi zarządza, a przy tylu potrzebach – jest to bardzo pożądany zastrzyk gotówki.

Ochotnicy Dolnej przyznano  milion 403 tysiące na budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej i boisk treningowych przy Szkole im. majora Henryka Sucharskiego w Tylmanowej. Ponad pół miliona pozwoli poprawić stan boisk w Rabce-Zdroju. 

Nowa oferta ministerstwa sportu i turystyki to dopracowywany właśnie program budowy hal łukowych. Środki z niego można będzie pozyskać zarówno na budowę nowych, jak i na przykrycia już istniejących obiektów. Hale łukowe są w tej chwili uznawane za najbardziej funkcjonalne i najłatwiejsze do konfigurowania konstrukcje, pozwalające najlepiej wykorzystać powierzchnię działki. Wielu placówkom pomogłoby to rozwiązać problem braku sal gimnastycznych i boisk.   

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 21.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również