Kamery live
prognoza pogody

Spółdzielczy Dom Kultury – w nowej odsłonie

29 stycznia 2020 09:16
Wyciszenie Włącz dźwięk

To był szczególny dzień dla całej społeczności Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Po dwóch latach trwania prac budowlanych, dokonano wczoraj uroczystego otwarcia Spółdzielczego Domu Kultury po jego rewitalizacji. Zmieniła się nie tylko estetyka, ale i funkcjonalność obiektu, który wreszcie dostosowany jest teraz w pełni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Gruntowny lifting 42-letniego budynku możliwy był dzięki wysokiemu, unijnemu dofinansowaniu. 

Uroczystość oficjalnego otwarcia zmodernizowanego SDK-u okraszona była występami dzieci i młodzieży należących do grup, jakie działają w jego strukturach. Był stylowy pokaz mody japońskiej, przygotowany pod kierunkiem Jadwigi Cedzidło ze szkoły językowej Sakurami oraz jasełkowy występ Małych i Młodych Hyrnych. Pasjonaci kultury japońskiej, która w ostatnim czasie stała się jedną z wizytówek SDK, przygotowali też bogatą ekspozycję prac związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni. 

Poświęcenia zrewitalizowanego obiektu dokonał ks. prałat Stanisław Strojek, proboszcz parafii pw. NSPJ w Nowym Targu. Nie brakło gratulacji, jakie składał wicestarosta powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec, Podhalańskie Amazonki oraz przedstawicielki sekcji wolontariatu UTW – stowarzyszeń, które właśnie w murach domu kultury na Kopernika mają swoje oficjalne siedziby. Toast kieliszkiem szampana wznosił prezes Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Piotr Paluszek:

-Wznoszę toast, aby odnowiony Spółdzielczy Dom Kultury przyczynił się do tworzenia więzi między mieszkańcami między całą społecznością nowotarską i nie tylko, aby w dalszym ciągu można było aktywizować tutaj działalność mieszkańców miasta, w tym osoby starsze, a także za to, aby młodzież i dzieci dalej rozwijały tutaj swoje pasje i zainteresowania. 

Rewitalizacja obiektu objęła budowę windy osobowej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej i c.o., modernizację i docieplenie dachu, remont sali widowiskowej i holu. Sale widowiskowa, kominkowa i wykładowa zostały wyposażone w klimatyzację, zakupiono też nowy zestaw nagłośnieniowy. Znacząco zmieniła się estetyka wnętrza – zniknęła pamiętająca czasy PRL-u boazeria, nie spełniająca obecnych norm w zakresie przepisów ochrony przeciwpożarowej. Zrobiło się lekko, nowocześnie i świeżo, a dzięki dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych, obiekt zyskał nową jakość. Wartość projektu wg wniosku aplikacyjnego wyniosła 984,5 tys. złotych, z czego aż 65% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Przeprowadzona modernizacja daje też szanse lepszego komercyjnego wykorzystania obiektu, co nie jest bez znaczenia, zważywszy na fakt, że od momentu powstania w 1978 roku, jest on utrzymywany tylko i wyłącznie ze składek mieszkańców, będących członkami Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

-Ten klub to nasz spółdzielczy majątek, wszystkich nas, członków. Był taki moment, kiedy w Radzie zastanawialiśmy się, czy damy radę utrzymać ten klub. Istniało ryzyko, że trzeba będzie go sprzedać. Zdarzyła się wspaniała okazja, że w ramach rewitalizacji udało się dofinansować remont tego obiektu. Wykorzystaliśmy to w pełni. Należą się tutaj podziękowania dla burmistrza miasta, że udało się podjąć to działanie. Jestem szczęśliwa, że Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa mogła dokończyć ten remont. To jest nasza chluba i naprawdę wyjątkowy dzień dla spółdzielczości – mówiła w rozmowie z nami radna Stefania Drąg – Iłęda. 

Głównym celem pracy SDK od samego początku jego istnienia było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych dzieci i młodzieży. Stąd zajęcia plastyczne, taneczne, regionalne. 

-Jest to miejsce bardzo cenne na mapie kulturalnej Nowego Targu i całego powiatu zresztą – zapewniał Marcin Stawicki, instruktor społeczno-oświatowy w Spółdzielczym Domu Kultury – W murach obiektu działają różne koła zainteresowań. Myślę, że wiele dzieci i młodzieży może tutaj znaleźć swoje miejsce. Tutaj bezstresowo mogą przyjść na 2-3 godziny, nie ma żadnych ocen, można sobie siedzieć, rysować, malować, rozmawiać przy tym też. Nie ma takiej dyscypliny, jaka jest w szkole, a która powoduje, że te działania pedagogiczne w dziedzinie artystycznej są bardzo, bardzo ograniczone – opowiadał o specyfice prowadzonych przez siebie zajęć plastycznych Marcin Stawicki. 

Oferta SDK to także wiele zajęć ruchowych, również dla osób dorosłych. W sali widowiskowej stale organizowane są okolicznościowe koncerty i przedstawienia. 

Filmowy materiał z wydarzenia – w “Przeglądzie Tygodniowym”. 

/os

os 29.01.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również