Kamery live
prognoza pogody

Spokojny początek marca w Gorcach

11 marca 2021 12:43

Wyczerpania i urazy kończyn – t0 najczęstsze zgłoszenia jakie w ostatnim tygodniu dostali ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR. Znacznie więcej pracy mieli na stokach narciarskich.

Spokojny początek marca w Gorcach

W komunikacie ratowników GOPR czytamy:

“Pierwszy tydzień marca i pogoda potwierdziła stare polskie przysłowie. Było trochę prawie już wiosennego słońca, lekkie opady, silne wiatry, zmienna widoczność. Pomimo nieprzewidywalnej pogody turystów całkiem sporo. Warunki zmienne – powrót mrozów spowodował mocne oblodzenia szlaków. Na Babiej Górze 1 stopień zagrożenia lawinowego.

Stoki narciarski przeżywały prawdziwe oblężenie, pewnie z uwagi na chęć wykorzystania już i tak opóźnionego sezonu. Niestety na stokach narciarskich doszło do bardzo wielu wypadków. Tylko w zeszłym tygodniu zanotowaliśmy prawie 40 zdarzeń. Niektóre to poważne urazy. Warunki na stokach jeszcze dobre, ale apelujemy o rozważną i bezpieczną jazdę. W górach mieliśmy niezbyt dużo pracy, głównie interweniowaliśmy przy niegroźnych urazach.

W górach zanotowaliśmy następujące działania:

1.03, poniedziałek

• Po godz. 18 zgłoszenie z prośbą o pomoc – wyczerpany mężczyzna ma problem z poruszaniem oraz lokalizacją dokładnej pozycji w Gorcach. Po niedługiej chwili udaje się namierzyć turystę za pomocą Aplikacji Ratunek w rejonie Potaszniej na drodze do Koninek. Na miejsce wyruszyły dwa zespoły GOPR i po udzieleniu pomocy i wzmocnieniu udało się ewakuować mężczyznę do Koniny. Akcja kończy się o 21.

3.03, środa

• Po godz. 9 rano ratownicy GOPR pomagają w transporcie starszej osoby z Gronia do Szczawnicy-szczepienie Covid.
6.06, sobota

• Po godz. 14 udzielenie pomocy turyście na Turbaczu – uraz ręki.

• Przed godz. 15 niemal w tym samym czasie dwa wypadki w rejonie Turbacza – potrzeba udzielenia pomocy dwójce narciarzy skitourowych – wyczerpanie oraz uraz kończyny dolnej. W dwóch przypadkach osoby poszkodowane zostały ewakuowane do Obidowej do transportu prywatnego.

7.06, niedziela

• Przed 12 na Turbaczu ratownicy GOPR udzielają pomocy turyście, który w wyniku upadku doznał bolesnej kontuzji kończyny górnej.

• Po godz. 12 wypadek na trasach narciarskich na Mogielicy – mężczyzna uraz ręki. Ratownicy po dotarciu i zabezpieczeniu urazu przekazali mężczyznę do samochodu prywatnego.

W marcu ratownicy GP GOPR brali udział w wielu szkoleniach. Część brała udział w kolejnej części Kursu Instruktorskiego – część lawinowa oraz ratownictwa ścianowego zimą, która odbywała się w Karkonoszach. W weekend na Hali Krupowej odbyło się kolejne szkolenie z programu INTERREG PL/SK, gdzie wspólnie szkolą się ratownicy z Polski oraz Słowacji. Tym razem tematem zajęć były różne aspekty zimowego ratownictwa, w tym transport w noszach Sked, poruszanie na skitourach czy medycyna. W marcu trwają także szkolenia ratowników zawodowych, którzy utrwalają tematy zimowego ratownictwa.

W najbliższym czasie planowane jest szkolenie śmigłowcowe wraz ze Strażą Graniczną na śmigłowcu Sokół”.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

Piotr Starmach 11.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również