Kamery live
prognoza pogody

OSP – warta wsparcia. Cenne nabytki sprzętowe – jeszcze przed zimą

15 listopada 2023 17:16

NOWY TARG. Nowotarska OSP wyrasta na jedną z najlepiej wyposażonych jednostek w powiecie nowotarskim. Przoduje też w ilości akcji. Teraz, dzięki wsparciu, jakie udało się jej pozyskać z miasta, województwa i firmy FCC – cenny i potrzebny sprzęt, planowany na przyszły rok, nabyła jeszcze przed zimą.

OSP - warta wsparcia. Cenne nabytki sprzętowe – jeszcze przed zimą

Przekazaliśmy do użytkowania przede wszystkim gąsienice do pojazdu ATV quad – będą one służyły do przemieszczania się w warunkach zimowych, ponieważ do tej pory, gdy spadł śnieg, mieliśmy problemy z dotarciem do pożarów np. bacówek – mówi Henryk Wielkiewicz, prezes OSP w Nowym Targu. – Takie zdarzenia miały już miejsce w minionych kilku latach.

Kolejne nabytki to dwa aparaty ochrony dróg oddechowych. Jest to sprzęt osobisty strażaka, chroniący przed toksycznymi gazami, które powstają podczas pożarów i różnych działań ratowniczo-gaśniczych. Trzeci zakup to węże do narzędzi hydraulicznych. Stare należało już wymienić, bo minął czas ich przydatności do użytku.

Potrzebny i kosztowny sprzęt nie trafiłby do nowotarskiej OSP jeszcze w tym roku, przed ciężkimi zimowymi miesiącami, gdyby nie wsparcie różnych szczebli administracji, ale i prywatnej firmy.

– To był bardzo szeroki montaż finansowy – nie ukrywa prezes OSP. – Gąsienice udało się pozyskać dzięki dofinansowaniu Miasta w kwocie 50 procent. Drugą połowę dołożył samorząd Województwa Małopolskiego. Gąsienice kosztowały w sumie 37 tys. 200 zł. Aparaty ochrony dróg oddechowych pozyskaliśmy od firmy FCC Polska – przy udziale FCC Podhale – za tę darowiznę na potrzeby OSP jesteśmy bardzo wdzięczni. Na węże do urządzeń hydraulicznych udało się nam zdobyć dotację w kwocie 10 tys. zł, z Komendy Głównej PSP, ze środków ubezpieczeniowych. 6 tys. 400 zł dołożył budżet Miasta. Pozostała część to środki OSP w Nowym Targu.   )

Burmistrzom Nowego Targu i przedstawicielom FCC Podhale strażacy mogli podziękować osobiście, na przekazaniu sprzętu. Nie zapomnieli też o Urzędzie Marszałkowskim i dyrekcji Podhalańskiego Szpitala, bo na nich też zawsze mogli liczyć w potrzebie.

  – OSP w Nowym Targu zawsze może liczyć na wsparcie – zapewnia burmistrz Grzegorz Watycha. – Zarówno Rada Miasta, jak i ja, staramy się wychodzić naprzeciw jej potrzebom, żeby nasi strażacy ochotnicy zawsze byli gotowi do udziału w akcji, jeśli zajdzie taka konieczność; żeby mieli też odpowiedni sprzęt, adekwatny do wyzwań, przed którymi stoją. A pojawiają się też nowe wyzwania związane z akcjami ratowniczymi, nie tylko pożarami. My również zawsze możemy liczyć na wsparcie naszych strażaków, dlatego wspieramy i współpracujemy. Tak, żeby klasa sprzętu pozwalała na niezawodny udział akcji, ale i zachęcała młodych do wstępowania w szeregi OSP.    

Już najbliższe opady śniegu i pierwsze trudne warunki drogowe pokażą, do czego przydaje nowotarskim ochotnikom i wcześniej posiadny, i świeżo nabyty sprzęt.

(asz)

Fot. asz

ag 15.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również