Kamery live
prognoza pogody

SP Nr 11 – ćwierć wieku z Armią Krajową

21 maja 2016 11:28
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Bardzo uroczyście, ale też historycznie - z udziałem grupy rekonstrukcyjnej - Nowotarska Szkoła Podstawowa nr 11 świętowała 25-lecie nadania jej imienia Armii Krajowej. W sali gimnastycznej odbył się apel ze wzruszającym programem artystycznym. Gośćmi były miejskie, powiatowe i oświatowe władze, poprzedni dyrektorzy placówki, członkowie rodzin akowskich i związków kombatanckich.  

W uczniowskiej inscenizacji, przygotowanej z pomocą kilkorga nauczycieli, zabrzmiały m.in. piosenka Chłopców z Placu Broni „Kocham Wolność”, pieśń do słów Zbigniewa Kabata „Armio Krajowa” czy wiersz Stanisława Balińskiego „Polska poziemna”. Ale przede wszystkim zabrzmiał wierny tekst akowskiej przysięgi.

Na zewnątrz natomiast Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, z Limanowej i Nowego Sącza, pokazało wystawkę broni z lat II wojny, ale też odtworzyło akcję tzw. grupy egzekutywnej, jednej z tych, które w latach okupacji wykonywalny wyroki na kolaborantach.

Żywą lekcję historii „II Wojna Światowa w oczach mojego taty – Żołnierza Armii Krajowej” zorganizował uczniom Maciej Downar Zapolski – prezes Koła Środowiska Zgrupowania Stołpecko – Nalibockiego i Rodzin AK, syn rotmistrza Zdzisława Nurkiewicza (“Batory”, “Noc”, “Nieczaj”), ostatniego dowódcy 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Oboje jego rodzice walczyli w powstaniu warszawskim. Nie brakło na obchodach również dwóch przedstawicieli nowotarskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK – Jerzego Widejki i Józefa Kosteckiego.

Kilkugodzinne uroczystości zakończyła żołnierska grochówka dla całej szkoły i gości.
Imię Armii Krajowej zostało nadane nowotarskiej „jedenastce” w roku 1991, czyli na fali transformacji ustrojowej. Wnioskowały o to środowiska kombatanckie, a „jedenastka” była wówczas największą szkołą podstawową w województwie nowosądeckim. Stała się też pierwszą w Polsce, która przyjęła za patrona Armię Krajową. 

/as

NT24TV 21.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również