Kamery live
prognoza pogody

Słowacy łagodzą przepisy w sprawie przejazdu przez ich kraj

Od dziś (02.06.2020) obywatele Unii Europejskiej i ich rodziny – czyli również Polacy – nie muszą już wypełniać formularzy i czekać na zezwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Słowacji, aby wrócić do ojczyzny. Resort naszych południowych sąsiadów za pośrednictwem strony internetowej poinformował o zniesieniu dotychczasowego obowiązku posiadania zezwolenia MSW dla tych osób, które wracając do Polski chcą przejechać przez Słowację. Jednocześnie Polacy, którzy jadą w drugą stronę – np. do Niemiec, Austrii czy Holandii do pracy – mogą przejechać przez terytorium Republiki Słowackiej pod warunkiem, że wyślą wcześniej wymagany formularz. Co ważne, przejeżdżający w obu kierunkach będą musieli dostosować się do nowych zasad.

Słowacy łagodzą przepisy w sprawie przejazdu przez ich kraj

Na zdjęciu: Przejście graniczne w Chyżnem

Nowe przepisy na terenie Słowacji zaczęły obowiązywać dziś od godziny 7:00 rano. Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej: “(…) Zezwalamy na tranzyt przez terytorium Republiki Słowackiej bez uprzedniej zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej obywatelom państw członkowskich UE i członkom ich rodzin powracającym do domu – do państwa, którego są obywatelami. Dowodzą tego na policji podczas odprawy granicznej, przedstawiając dokument podróży (dokument tożsamości lub paszport)“.

Co więcej, Polacy chcąc dojechać do kraju, w którym pracują, mogą to uczynić jadąc przez Słowację. “Tranzyt obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin przez terytorium Republiki Słowackiej do państwa członkowskiego UE, w którym mają oni miejsce stałego lub czasowego pobytu, nadal podlega zatwierdzeniu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej” – czytamy w komunikacie słowackiego ministerstwa. W tym przypadku należy wysłać specjalny formularz (wypełnisz go TUTAJ – kliknij, aby zobaczyć!) co najmniej dwa dni robocze przed planowanym wjazdem do kraju naszych południowych sąsiadów. Wniosek wraz z zeskanowanym zezwoleniem na pobyt w danym państwie UE warto przesłać również drogą elektroniczną na adres mailowy [email protected]./ 

Jednocześnie, Polacy jadący przykładowo do Austrii, muszą przedstawić zezwolenie na pobyt (z którym wiąże się uprawnienie do wykonywania pracy – przyp. red.) w tymże państwie podczas kontroli granicznej. UWAGA! Okazanie samego zezwolenia na pracę na terenie danego kraju UE nie spełni słowackich wymagań podczas kontroli granicznej. 

To jednak nie koniec, ponieważ zarówno Polacy wracający do ojczyzny, jak i rodacy kierujący się do innych krajów, muszą w ciągu 8 godzin opuścić Słowację. Przejazd przez Republikę Słowacką musi odbyć się bez zatrzymywania – jedynym wyjątkiem jest postój na tankowanie.

Więcej informacji dotyczących nowych przepisów obowiązujących na terenie Słowacji przeczytacie TUTAJ (kliknij, aby zobaczyć!). W Małopolsce jedynym wciąż otwartym przejściem granicznym jest to znajdujące się w Chyżnem.

/ps/

Piotr Starmach 02.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Tadek ze sklepu 17:16 03.06.2020

Glupota i paranoja prechadow!!

Zobacz również