Kamery live
prognoza pogody

Skrzyżowanie nieustannie kolizyjne. Przedstawiciele władz interweniują

7 stycznia 2018 13:19
Wyciszenie Włącz dźwięk

Nie słabnie problem skrzyżowania Alei Tysiąclecia z ulicą Szaflarską, gdzie nieustannie dochodzi do kolizji. Sprawa bulwersuje i spędza sen z powiek kierowcom, pieszym i mieszkańcom. Po ostatnim, niezwykle niebezpiecznym wypadku z 2 stycznia 2018 roku, władze miasta wystosowały pismo do dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. “Zdarzenia, które mają miejsce, zagrażają zdrowiu i życiu wszystkich uczestników ruchu, także osób korzystających z chodników” – uświadamia powagę problemu zastępca burmistrza Waldemar Wojtaszek. W sprawie interweniują mieszkańcy, media, radni miejscy, w działania mocno zaangażował się też radny wojewódzki Stanisław Barnaś.

Policja przyznaje, że problem pojawił się wraz ze zmianą ustawień sygnalizacji, dokonaną ponad rok temu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Uzyskując większą płynność ruchu, bezkolizyjne skrzyżowanie zmieniono tym samym w jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w całym mieście.

Interwencje władz – od samego początku

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha wraz ze Starostą Powiatu Nowotarskiego Krzysztofem Faberem od samego początku – czyli już jesienią 2017 roku – interweniowali w tej sprawie u zarządcy Alei Tysiąclecia, czyli GDDKiA, wnioskując kilkakrotnie o poprawę bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu.

W styczniu 2017 odbyło się spotkanie z udziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych, Policji, Powiatowego Zarządu Dróg, władz miasta i powiatu. Uzgodniono wtedy pewne korekty ustawień świateł i zdecydowano o budowie jeszcze jednego pasa lewoskrętu na tym skrzyżowaniu. Korekta polegała na braku blokowania pojazdów skręcających w lewo od strony Nowego Sącza, przez pieszych przechodzących ul.Szaflarską.

W ostatnim czasie szczególnie aktywne działania w kwestii poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu podjął też radny wojewódzki Stanisław Barnaś, który ma nadzieję jeszcze w styczniu doprowadzić do ponownego spotkania przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z lokalnymi władzami i służbami na samym skrzyżowaniu tak, by naocznie stwierdzić występujący tam problem.

“Nie należy czekać aż dojdzie na skrzyżowaniu do wypadku śmiertelnego” – piszą radni

W sprawie skrzyżowania nie pozostają obojętni nowotarscy radni. Pod koniec listopada radni z Komisji Mieszkaniowej, Opieki Społecznej, Zdrowia i Porządku Publicznego pod przewodnictwem Jana Łapsy wystosowali do burmistrza pismo w tej sprawie. “Wnosimy o podjęcie zdecydowanych działań w sprawie tego skrzyżowania, tj. zmiany ustawienia sygnalizacji świetlnej oraz przyspieszenia przebudowy skrzyżowania, polegającej na dobudowie pasa do lewoskrętu”. 

W odpowiedzi na w/w pismo, burmistrz Grzegorz Watycha wyjaśnił przede wszystkim, że władze miasta nie mają możliwości podejmowania żadnych formalnych działań w sprawie skrzyżowania, gdyż jako skrzyżowanie drogi powiatowej (ul. Szaflarska) z krajową (Al. Tysiąclecia), miejsce to pozostaje poza kompetencjami Gminy Miasto Nowy Targ, która nie jest jego zarządcą. Dla przedmiotowego skrzyżowania właściwymi instytucjami są: GDDKiA (dla drogi krajowej nr 49 tj. Alei Tysiąclecia) oraz Powiatowy Zarząd Dróg (dla drogi powiatowej, czyli ul. Szaflarskiej). 

Burmistrz przekazał też radnym aktualne dane na temat prac projektowych budowy lewoskrętu. 

“Aktualnie GDDKiA, oddział w Krakowie w ramach programu “Likwidacja miejsc niebezpiecznych 2016-2018″ w bieżącym roku wykonała koncepcję przebudowy układu drogowego oraz uzyskała warunki techniczne na usunięcie kolizji istniejącego uzbrojenia podziemnego (kable nn, kable oświetlenia ulicznego, wodociąg, kanalizacja, sieć gazowa) z projektowanym układem drogowym. W 2018 roku planuje natomiast wykonać przebudowę skrzyżowania, która polegać będzie na wykonaniu, oprócz istniejącej jezdni o szerokości 7 metrów, dodatkowego pasa dla relacji lewoskrętnej od strony Nowego Sącza o szerokości 3 metry poprzez zawężenie pasa dzielącego (zieleniec) do szerokości 2 metrów oraz znacznej korekcie programu akomodacyjnej sygnalizacji świetlnej” – czytamy w piśmie skierowanym do radnych. 

“Zdarzenia, które mają miejsce, zagrażają zdrowiu i życiu wszystkich uczestników ruchu, także osób korzystających z chodników”

Po wtorkowym (2.01.2018 roku), szczególnie groźnym wypadku, w którym jeden z samochodów wypadł z drogi i przeciął uczęszczany chodnik dla pieszych, wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek natychmiast wystosował pismo do dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA, raz jeszcze zwracając uwagę na wagę problemu. 

“Uprzejmie proszę o przyspieszenie prac w zakresie wykonania dokumentacji potrzebnej do przebudowy tego skrzyżowania oraz realizację zadania w pierwszej kolejności w ramach budżetu na rok 2018” – interweniuje wiceburmistrz. –“Zdarzenia, które mają miejsce, zagrażają zdrowiu i życiu wszystkich uczestników ruchu, także osób korzystających z chodników” – uświadamia powagę problemu zastępca burmistrza Waldemar Wojtaszek.

 fot. Szymon Pyzowski

Jednocześnie warto wspomnieć, że radny Stanisław Barnaś po raz kolejny zaprosił do Nowego Targu ekipę programu “Jedź bezpiecznie” z TVP Kraków, by tym razem zajęli się właśnie tym kolizyjnym skrzyżowaniem. 

 

 

os 07.01.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również