Kamery live
prognoza pogody

Sezon grzewczy rozpoczęty. Apel burmistrza do mieszkańców

Burmistrz Miasta Nowy Targ przypomina mieszkańcom o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w domowych instalacjach i urządzeniach centralnego ogrzewania.

Sezon grzewczy rozpoczęty. Apel burmistrza do mieszkańców

– W związku z rozpoczętym kolejnym sezonem grzewczym oraz pojawiającymi się niepokojącymi informacjami i zgłoszeniami w zakresie zanieczyszczenia powietrza przypominam Mieszkańcom Nowego Targu o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w domowych instalacjach i urządzeniach centralnego ogrzewania oraz ich szkodliwości dla nas wszystkich. Wrzucając odpady do ognia, nie pozbywamy się problemu, a łamiemy prawo narażając siebie i naszych bliskich na ryzyko zachorowań, m.in. na choroby nowotworowe – przypomina burmistrz Grzegorz Watycha.

Szkodliwe dla zdrowia jest również wdychanie powietrza zanieczyszczonego dużymi ilościami pyłów pochodzących ze spalania węgla i mokrego drewna.

– Pamiętajmy również o posiadaniu aktualnych przeglądów kominiarskich, gdyż fachowe czyszczenie komina oraz kotła chroni przed pożarem oraz zmniejsza zużycie paliwa oraz emisję pyłów do powietrza – podkreśla burmistrz. 

Od 2017 roku na terenie województwa małopolskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, w związku z tym bezklasowe kotły na węgiel i drewno należy wymienić do 30 kwietnia 2024 roku.

Istnieje możliwość pozyskania dofinansowania z Budżetu Miasta do wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe ekologiczne oraz z Rządowego Programu „Czyste Powietrze” na wymianę starych kotłów i wykonanie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych.

Informacji o dostępnych dofinansowaniach udzielają pracownicy Referatu ds. Ochrony Środowiska w siedzibie Urzędu Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, pok. 205, 210 i 211, II piętro lub pod nr telefonu: 18 26 11 291, 18 26 11 286, 18 26 11 229.

Źródło: Urząd Miasta Nowy Targ

 

ag 23.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Janusz 12:43 25.10.2023

Proszę Pana Burmistrza o pilne podłączania Starego Miasta do sieci MPGC.Dziękujemy

KTT 11:27 23.10.2023

Baju, baju gaz drogi , prąd drogi więc ludziska palą tym co mają .

Zobacz również