Seniorka nie dała nabrać się na oszustwo “na wnuczkę”, bo…nigdy wnuczki nie miała
Mieszkanka Nowego Targu odebrała telefon od fałszywej wnuczki, która próbowała ją przekonać, że rodzice, z którymi jechała samochodem spowodowali wypadek drogowy i prosiła o gotówkę na kaucję, by uniknąć ich aresztowaniaa. Seniorka od razu zorientowała się, że to oszustwo bo … nigdy nie miała wnuczki.
We wtorek (7 marca br.) w południe do mieszkanki Nowego Targu zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę i próbowała przekonać, że rodzice z którymi jechała samochodem spowodowali wypadek drogowy i potrzebna jest wplata kaucji by nie zostali aresztowani. Seniorka od razu wyczuła, że to oszustwo, ponieważ kobieta nie miała wnuczki. Ponadto doskonale znała sposoby działania oszustów metodą „na wnuczka „ i „na policjanta” ze spotkań profilaktycznych, w których uczestniczyła. Świadomie kontynuując rozmowę z fałszywą wnuczką, chciała dowiedzieć się jak najwięcej informacji na temat rzekomego wypadku. Była jednak zbyt dociekliwa i oszustka zakończyła rozmowę. Następnie o całej sytuacji mieszkanka Nowego Targu poinformowała Policję, aby przestrzec inne osoby. Seniorka wykazała się wzorową do naśladowania postawą i nie dała się oszukać. Ty również nie daj się oszukać!
Policja ostrzega. Oszuści metodą „na wnuczka” nawiązują kontakt telefoniczny z potencjalną ofiarą, który może trwać nawet kilka godzin, a swoje działania dzielą na kilka etapów:
· w pierwszym etapie oszust podszywając się pod osobę bliską lub jej znajomego buduje poczucie zagrożenia dla bliskiej osoby i wskazują na konieczność udzielenia bardzo pilnej pomocy finansowej;
· w drugim etapie oszust włącza do gry inną osobę, która odbierze pieniądze, aby rzekomo przekazać je zagrożonej osobie bliskiej;
· w trzecim etapie ofiara wypłaca pieniądze z kasy w banku i przekazuje je zgodnie z instrukcją podaną przez oszusta;
· alternatywnie dla powyższych etapów: drugiego i trzeciego przestępcy mogą wskazywać potrzebę przelania pieniędzy na podany przez nich rachunek bankowy.
Kiedy ktoś dzwoni i próbuje wywierać na Tobie presję, wymuszając wypłatę pieniędzy, stosuj się do poniższych zasad:
· zachowaj spokój;
· nie wykonuj ślepo poleceń;
· rozłącz się i weź kilka głębokich wdechów;
· powiadom najbliższych o zdarzeniu – zweryfikuj przedstawioną Ci historię;
Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu.
Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach i sposobach działania oszustów!
Komentarze