Kamery live
prognoza pogody

Seminarium kishinjuku – nauka od mistrzów

20 listopada 2022 19:34

NOWY TARG. Shihan Aleksander Kozieł znów ściągnął do Nowego Targu kilku mistrzów wschodnich sztuk walki. Podhalańska młodzież miała okazję czerpać o utytułowanych nauczycieli wiedzę i cenne umiejętności w dziedzinie kishinjuku – tradycyjnego japońskiego systemu walki i samoobrony.

Seminarium kishinjuku – nauka od mistrzów

Gośćmi shihan Aleksandra Kozieła byli tym razem: shuhan Mariusz Błaszkiewicz (10 dan jujutsu) z Nowego Brzeska; hanshi Ryszard Gumiński (8 dan jujutsu) z Nowego Dworu Mazowieckiego; sensei Jerzy Knutelski (3 dan jujutsu) z Grywałdu; sensei Jan Nowicki (2 dan jujutsu) z Ostrowska i Grzegorz Kobylarczyk (1 dan jujutsu) ze Szlembarku.

Seminarium poświęcone było szkoleniu z zakresu kishinjuku – stylu walki, z którego wywodzi się z jujutsu. Ten system wszyscy dzisiejsi mistrzowie poznawali dzięki panu Kojima Makoto. Na stałe mieszka on w Tokio, jednak przynajmniej raz w roku odwiedza Polskę, by szkolić swoich uczniów.

W niedzielnym seminarium, zorganizowanym w sali gimnastycznej Miejskiej Hali Lodowej, brało udział ponad 50 kadetów z klas mundurowych – I i II – Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu. Od I klasy ćwiczą sposoby obezwładnienia agresywnego przeciwnika – opracowane na bazie kishinjuku – w ramach obowiązkowego przedmiotu „techniki interwencji”.

Podhalańska młodzież jest bardzo szczera, otwarta, nieskomplikowana – mówi ćwiczący z nią nie pierwszy raz shuhan Mariusz Błaszkiewicz. – Trenuje wytrwale, jest zdyscyplinowana i grzeczna, oddaje szacunek mistrzom. Ona może jeszcze uchroni się przed wszechobecną patologią. Przyjechałem, żeby tych młodych czegoś nauczyć. A jeśli będzie okazja – nauczyć się czegoś również samemu, mimo 62 lat.

Hanshi Ryszard Gumiński wschodnim sztukom walki poświęca się od prawie od 45 lat, trenując jujutsu, aikijujutsu, kishinjuku, yoseikan i starając się łączyć różne systemy. W przyszłym roku będzie świętował 45-lecie działalności w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest to ciekawe miejsce na mapie sztuk walki w kraju i jedno z pierwszych po II wojnie, gdzie nauczał słynny dr Krzysztof Kondratowicz – propagator jujutsu w Polsce, autor wielu publikacji dotyczących wschodnich sztuk walki. Hanshi Ryszard jest jednym z pierwszych uczniów dra Kondratowicza. Na podobnych seminariach jak nowotarskie bywa przynajmniej dwa razy do roku.

Kadeci nie wahali się poświęcić niedzieli na ćwiczenia z mistrzami, korzystając z ich wiedzy do szkolenia swoich umiejętności. A okazję ku temu stworzył im nauczyciel, który potrafi zarażać swoją pasją.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 20.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również