Kamery live
prognoza pogody

Sekcja potwierdziła: prawdopodobną przyczyną tragedii – tlenek węgla

4 stycznia 2021 16:57

NOWA BIAŁA. Zakład Medycyny Sądowej, któremu Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu zleciła sekcję zwłok trzech mieszkańców Nowej Białej zmarłych w noc sylwestrową – dziś powiadomił ją o wstępnych wynikach. Wskazują one na zatrucie tlenkiem węgla jako najbardziej prawdopodobną przyczynę zgonu trzech młodych uczestników imprezy w stadionowej szatni.

Sekcja potwierdziła: prawdopodobną przyczyną tragedii – tlenek węgla

Przypomnijmy, że w sylwestrowy wieczór w budynku gospodarczym, gdzie znajdowała się szatnia zawodników KS Łęgi Nowa Biała, zgromadziło się ok. 10 osób. Wśród nich byli dwaj dziewiętnastoletni Bartkowie i o rok młodszy Arek. Wszyscy trzej cieszyli się we wsi dobrą opinią, należeli do młodzieżowej drużyny OSP, dwaj z nich to piłkarze.

Tę trójkę ojciec jednego c chłopców w Nowy Rok ok. godz. 10.00 – gdy wybrał się na poszukiwanie syna – znalazł leżącą na podłodze szatni. Pogotowie, policja, straż pożarna przyjechały szybko, jednak próby ratowania i reanimacji spełzły na niczym. Trzej młodzi ludzie nie żyli.

O okolicznościach tragedii wiadomo na razie tyle, że trzej młodzieńcy zostali w szatni po wyjściu innych uczestników imprezy, żeby jeszcze posiedzieć i porozmawiać. W pomieszczeniu było zimno, więc dogrzewali się elektrycznym kaloryferem podłączonym do agregatu prądotwórczego, który początkowo znajdował się na zewnątrz. Później jednak był już w szatni i mógł emitować spaliny, którymi zatruli się chłopcy. Pożaru ani innej widocznej przyczyny tragedii bowiem nie było.

Zanim na miejscu pojawił się prokurator, okno w pomieszczeniu było już wybite.

Wszczęliśmy śledztwo pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci i przedmiotem naszego zainteresowania jest udział osób trzecich w doprowadzeniu do tej tragedii – mówi prokurator rejonowy w Nowym Targu, Krzysztof Bryniarski. – Przedmiotem naszego zainteresowania były wszelkie obrażenia zewnętrzne, które mogły przyczynić się do zgonu tych młodych ludzi. Obrażeń takich – prócz śladów oparzeń u jednej z ofiar – jednak nie ma. Zależy nam na jak najszybszym przeprowadzeniu sekcji, żeby ciała można było zwrócić rodzinom i umożliwić pogrzeb. Nadal będziemy prowadzić czynności zmierzające do ustalenia, jak doszło do zorganizowania spotkania, kto w nim uczestniczył, kto odpowiada za obiekt, kto ten agregat udostępnił.

Na część tych pytań dały już odpowiedź przeprowadzone przez policję przesłuchania kilkunastu osób, włącznie z osobą odpowiedzialną za sportowy obiekt. Materiały z przesłuchań Prokuratura Rejonowa otrzymała dzisiaj. Dziś też Zakład Medycyny Sądowej powiadomił ją o wstępnym wyniku sekcji jednej z ofiar sylwestrowej imprezy przy stadionie.

Szczegółowy obraz dadzą dopiero wyniki badań laboratoryjnych – uprzedza szef nowotarskiej Prokuratury Rejonowej. – Do postawienia zarzutów jeszcze daleko.

Nowa Biała jest pogrążona w żałobie. Po apelu proboszcza mieszkańcy wsi wygasili świąteczne ozdoby, palą znicze przed miejscem tragicznej śmierci młodych ludzi, codziennie, również w trakcie mszy św. modlą się za ich dusze i dotknięte bolesną stratą rodziny.

W mediach społecznościowych pojawiają się tymczasem różne informacje, np. o SMS-ie przysłanym przez jednego z nieżyjących chłopców – że nie mogą wydostać się z pomieszczenia.  

– Wszystkie te doniesienia  będziemy weryfikować – zapewnia prokurator rejonowy.

(asz)

fot.rm

W czwartek, 7 stycznia – pogrzeb nastolatków z Nowej Białej

 

 

 

Anna Szopińska 04.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również