Kamery live
prognoza pogody

Sejmik nie uchylił deklaracji anty-LGBT. Jak głosowali podhalańscy radni?

20 sierpnia 2021 17:09

Za nami XLII zdalna Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jedna z najgłośniejszych uchwał, jakie podejmowali wczoraj samorządowcy dotyczyła uchylenia tzw. deklaracji anty-LGBT. Większość radnych była przeciwko, zatem uchwała nadal pozostaje w mocy. Zgodnie z zapowiedzią Komisji Europejskiej może to oznaczać wstrzymanie unijnych funduszy dla Małopolski – mowa tu nawet o 2,5 mld euro. Do 14 września br. rani muszą podjąć  ostateczną decyzję co do przyszłości deklaracji.

Sejmik nie uchylił deklaracji anty-LGBT. Jak głosowali podhalańscy radni?

Fot. Krzysztof Nowak/Twitter  Zdjęcie zrobione przed korektą głosu radnej Małgorzaty Radwan-Ballady, która głosowała za uchyleniem deklaracji

W dniu wczorajszym radni zdecydowali o odrzuceniu projektu deklaracji w sprawie uchylenia tzw. uchwały anty-LGBT  z dnia 29 kwietnia 2019 r. Chodzi o dokument następującej treści:

“Deklaracja Nr 1/19 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych

Deklarujemy, że Sejmik Województwa Małopolskiego w realizacji swoich publicznych zadań będzie wierny tradycji narodowej i państwowej, mając w pamięci tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności.”

Za uchyleniem podjętej w kwietniu 2019 roku deklaracji głosowało 15 radnych, w tym wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który dwa dni wcześniej wystąpił z klubu PiS. Za uchyleniem był także nowotarski radny Stanisław Barnaś z klubu PSL, czy były marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. Przeciwko uchyleniu deklaracji było 22 radnych – to stanowiący większość w Sejmiku radni PiS, w tym podhalańscy samorządowcy Marek Wierzba i Jan Piczura. 

– Przyjęta w 2019 roku Deklaracja jest to akt obrony przed agresją, a nie agresja skierowana do jakiejkolwiek grupy. Potrzebny jest klimat do rozwoju Małopolski i będziemy tak prowadzić politykę, by nie narazić regionu na utratę środków finansowych. Chcemy również powołać pełnomocnika ds. równego traktowania i praw rodziny. To właśnie rodzina jest ulokowana w centralnym punkcie rozwoju Małopolski – skomentował marszałek Witold Kozłowski.

“Jestem przekonany, że sprawa wróci i Sejmik uchyli deklarację. Nie stanie wobec nikogo plecami i pozwoli Małopolanom i Małopolsce na rozwój, a także na sięgnięcie po środki unijne. Kwestia czasu, chociaż szkoda każdego dnia… Bądźmy dobrej myśli” – pisze w mediach społecznościowych wicemarszałek Tomasz Urynowicz, odpowiedzialny m.in. za tematykę związaną z ochroną środowiska. 

Dodajmy, że temat uchylenia uchwały anty-LGBT został poruszony przez abp. Marka Jędraszewskiego w trakcie homilii wygłoszonej 15 sierpnia br. podczas głównych uroczystości związanych ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ludźmierzu. 

Święto Matki Boskiej Zielnej. Abp Marek Jędraszewski w Ludźmierzu

os 20.08.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również