Kamery live
prognoza pogody

Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego – w przeciągu dwóch lat

W dniu dzisiejszym w budynku Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy, jego prezes oraz wójtowie gmin Nowy Targ, Czorsztyn i Łapsze Niżne podpisali umowę darowizny naniesionego przez wodę rumoszu - strategiczną dla realizacji projektu ścieżki pieszo-rowerowej wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego – w przeciągu dwóch lat

Projekt został zainicjowany przed dwoma laty przez Fundację Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego i realizowany jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Krakowie, który mocno wspiera tę inicjatywę. Nic w tym dziwnego – planowana ścieżka rowerowa wpisuje się w ogólnowojewódzki projekt Velo Małopolska, który zakłada budowę ścieżek o łącznej długości 500 km. Poszczególne etapy projektu, realizowanego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie – w tym przechodzący przez nasz region projekt Velo Dunajec – są już w fazie realizacji. Trasa pieszo-rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego będzie przeplatać się i uzupełniać nawzajem właśnie z tą przygotowywaną przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w ramach VeloDunajec.

Długość planowanej trasy wokół zbiornika wynosi 23 km, a wraz z fragmentami VeloDunajec, które ją przeplatają – ponad 35 km. Będzie ciągnąć się – po stronie południowej – od Harklowej, przez most na Hubie, Dębno, Frydman, Falsztyn, aż po Niedzicę. Najambitniejszym odcinkiem trasy będzie tutaj ten biegnący z Frydmana (rejon stadionu sportowego) do Falsztyna wzdłuż brzegów jeziora, gdzie będziemy mieli do czynienia z dużą różnicą wzniesień oraz gdzie planowana jest budowa trzech mostów.

Po stronie północnej zrealizowane zostaną dwa trudne odcinki leżące na terenie Gminy Czorsztyn, na których powstanie aż osiem mostów, trasy z koniecznością usypania wałów, wiele przejść brodowych, w tym przejście o charakterze obszaru chronionego z żeremiami bobrowymi. Połączenie pomiędzy dwoma końcami ścieżek zapewni prom. Inne rozwiązanie, póki co nie wchodzi w grę, gdyż nie udało się dojść do porozumienia z władzami Pienińskiego Parku Narodowego w sprawie ścieżek rowerowych, które właśnie w tym miejscu byłyby najbardziej atrakcyjne.

Na chwilę obecną są już skompletowane wszystkie pozwolenia budowlane. Koszt planowanej inwestycji będzie wynosił od 25-30 mln złotych. Środki pozyskane będą z funduszy europejskich, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. 

Jeszcze przed podpisaniem umowy, Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach podziękował prezesowi Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A Władysławowi Krakowskiemu za zaangażowanie i darowiznę, którą określił jako strategiczną dla planowanej inwestycji. Do podziękowań dołączyli również pozostali sygnatariusze dokumentu. Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz określił projekt jako bardzo ważny dla regionu, będący impulsem dla rozwoju terenów wokół zbiornika, które w dużej części linii brzegowej były do tej pory niedostępne.

Bez tego kruszywa nie bylibyśmy w stanie realizować tego w tak szybkim tempie. – powiedział Jakub Jamróz, aby podkreślić wagę podpisanej w dniu dzisiejszym umowy darowizny rumoszu. – Przy tym wsparciu, myślę, że w przeciągu dwóch lat będziemy cieszyć się z przecięcia wstęgi ścieżki rowerowej wokół zbiornika i będziemy mogli z niej wszyscy korzystać. 

Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch nie zapomniał o podziękowaniach dla obecnego podczas podpisywania umowy Wiesława Gąsiora, Prezesa Zarządu Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego, jak również dla nieobecnych przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego. Z kolei pan Wiesław Gąsior, przedstawiając krótką historię powstawania projektu nie omieszkał wspomnieć zasług poprzedniego zarządu ZEW, firmy Czorsztyn Ski oraz pozostałych członków zarządu Fundacji. 

opr. os

NT24TV 20.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Wyrocznia 23:51 06.09.2018

Już prawie dwa lata minęły, a ścieżki nie ma, ba, nawet mało kto słyszał, że takowa ma być.

Zobacz również