Kamery live
prognoza pogody

Schody za cmentarną bramą – oddane przed terminem

31 października 2016 07:01

NOWY TARG. Znacznie przed terminem zakończyła się przebudowa kolejnej części schodów na stary cmentarz. Po wcześniejszej przebudowie fragmentu przed bramą, latem rozpoczęły się prace przy odcinku za bramą od ul. Zacisze. Ich koszt wyniósł 344 tys. zł.

Schody za cmentarną bramą – oddane przed terminem

Rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie tego zadania przeciągnęło się do początku sierpnia, ponieważ kwota, na jaką opiewała jedyna oferta, była znacznie wyższa od sumy zarezerwowanej na ten cel w budżecie miasta. Wykonawcę, czyli Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Elwika” z Elbląga, można było wyłonić dopiero po skorygowaniu budżetowej uchwały.
Roboty zaczęły się od rozbiórki starych schodów „na jedną nogę” – fragmentami już podmytych i ruchomych jak klawisze -oraz przygotowania solidnej podbudowy. Granitowe elementy wykorzystano do konstruowania nowych, już wygodnych schodów ze spocznikami. Z odzysku jest też kostka. Stopnie wykonano natomiast z nowego materiału. 130-metrowy odcinek głównej alei za bramą ma już dobre odwodnienie z kilkoma kratami drenażowymi ułożonymi w poprzek. Przy okazji przebudowy schodów zmienione zostało także oświetlenie. Prace objęły również fragmenty stopni na lewo i prawo za główną bramą. Przeszkoda architektoniczna w postaci stopnia przy studzience poniżej kościółka Św. Anny jest już zlikwidowana, przy zdroju powstał natomiast placyk manewrowy umożliwiający wjechanie akumulatorowym wózkiem.
Firmie wykonawczej pozostały jeszcze kosmetyka i sprzątanie. Zaawansowanie robót zwiastuje, że schody –już teraz użytkowane przez odwiedzających cmentarz – zostaną oddane przed zapisanym w umowie terminem, czyli przed 2. listopada. Odbiór techniczny już się odbył. A w dalszych planach – remont kolejnych fragmentów cmentarnych alejek. 

/as

NT24TV 31.10.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również