Kamery live
prognoza pogody

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu – to tu prowadzą dziś wszystkie drogi na Podhalu

Dziś przypada najważniejsze Święto Maryjne w całym roku liturgicznym. Zakorzenione wyjątkowo mocno w góralskiej tradycji, od lat wiąże się nierozerwalnie z pielgrzymką do sanktuarium w Ludźmierzu. Bez względu na pogodę, wiek, a często i stan zdrowia, mieszkańcy Podhala przybywają tego dnia, by pokłonić się Gaździnie Podhala – Matce Boskiej Ludźmierskiej. 

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu - to tu prowadzą dziś wszystkie drogi na Podhalu

Pomimo upału, do Ludźmierza przybyło dziś wielu wiernych z całego regionu. Większość przed skwarem chowała się w cieniu – szczególnie, że w sumie odpustowej uczestniczyło wiele rodzin z małymi dziećmi, czy osoby starsze. Nie brakło przedstawicieli władz, służb, pocztów sztandarowych i wojska. Na parkingu przy sanktuarium już od rana rozkwitły odpustowe stragany – nieodłączny element folkloru związanego z sierpniowym świętem. Inny – to wielobarwne, kwiatowo-ziołowe wiązanki, które, zgodnie z tradycją, święci się tego dnia po to, by później, już ususzone, chroniły dom i jego mieszkańców przed nieszczęściem. 

Abp Marek Jędraszewski: “Jeszcze Polska nie zginęła, póki się modlimy”

Tegorocznej sumie odpustowej przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Podczas homilii, metropolita krakowski odnosił się do przypadającej dziś 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwracając uwagę na to, że zgodnie z planem, miał to być triumf bezbożnego bolszewickiego ateizmu, który wprowadzałby “nową wizję człowieka, gdzie powstawały komuny zamiast małżeństw, a dzieci miały być własnością wszystkich”. Takiej wizji sprzeciwił się jednak polski naród, który modlitwą do Matki Bożej wyprosił Cud nad Wisłą. 

– Zmaganie z Matką Najświętszą i Jej dziećmi trwa także dzisiaj w postaci neomarksistowskiej ideologii, która podważa humanizm tak wspaniały i piękny wyrażony w Przenajświętszej Dziewicy, która podważa godność kobiety i mężczyzny, która pragnie deprawować polskie dzieci już w przedszkolach i szkołach, a wszystko w imię tolerancji i przewrotnego kłamstwa, które oskarża Kościół broniący polski naród o homofobię, o prześladowania inaczej myślących, o innej orientacji – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że ideologia ta uderza w katolickie świętości, wyszydzając Matkę Bożą czy sakrament Eucharystii. Arcybiskup zwrócił też uwagę na presję, jaka wywierana jest m.in. na samorząd Województwa Małopolskiego, który straci środki płynące z Brukseli, jeśli nie zgodzi się na wprowadzenie ideologii LGBT.

Więcej – w materiale filmowym/ “Przeglądzie Tygodniowym”. 

os 15.08.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Baca 13:02 16.08.2021

Piekne zdjecia ,Brawo Pawel..

Zobacz również