Kamery live
prognoza pogody

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Takich środków jeszcze nie było

Prawie 229 mln zł na nowe zadania. Do tego prawie 72 mln zł na zadania wieloletnie. To łącznie ponad 300 mln zł. Taka jest wysokość środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przyznanych Małopolsce na 2024 r. Wnioski małopolskie samorządy mogą składać do jutra.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Takich środków jeszcze nie było

Lokalny = dobry i bezpieczny

Ponad tysiąc inwestycji drogowych, za którymi stoi prawie 1,1 tys. km zmodernizowanych połączeń gminnych i powiatowych. To efekt Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w Małopolsce i zaangażowania samorządów w realizację poszczególnych projektów. Wspólnie na przestrzeni lat zmieniliśmy oblicze dróg lokalnych. Kiedyś były one synonimem łatania dziur. Dziś to miejsca wyremontowane, o dobrych standardach, bezpieczne – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rekordowe środki na 2024 r.

Jedną z deklaracji rządu Premiera Mateusza Morawieckiego było to, że samorządy będą mogły liczyć na stałe wsparcie w poprawie stanu dróg gminnych i powiatowych. Dotrzymujemy słowa. Po raz kolejny środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostaną uruchomione, a kwota, która przypadła w udziale Małopolsce na przyszły rok, jest rekordowa. To szansa dla całej Małopolski – dodaje wojewoda Kmita.

19 czerwca wojewoda Łukasz Kmita ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie w 2024 r. zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg powiatowych i gminnych. Wnioski samorządy mogą składać do 19 lipca.

Środki, jakie dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego otrzymała Małopolska, to prawie 229 mln zł na nowe zadania. Z tej puli ponad 137 mln zł trafi na zadania gminne, a prawie 91,5 mln zł na zadania powiatowe.

Oprócz nowych zadań realizowane będą zadania wieloletnie, na które przypadnie kwota prawie 72 mln zł.

– Razem z zadaniami wieloletnimi wysokość środków przeznaczonych w Małopolsce na 2024 r. to ponad 300 mln zł. Dla porównania w naborze na rok 2023 na nowe zadania dysponowaliśmy kwotą ok. 100 mln zł oraz po prawie 65,3 mln zł w naborach dodatkowych, zaś na rok 2022 kwotą 104,4 mln zł – dodaje wojewoda Kmita.

Ogłoszenie o naborze zostało opublikowane tutaj: https://muw.pl/doc/Og%C5%82oszenie%20o%20naborze%20wniosk%C3%B3w%20na%202024%20r.%20Nab%C3%B3r%209.pdf

Drogi lokalne: filar rozwoju

Tegoroczny nabór to szansa dla projektów, które czekały w kolejce na realizację. Samorządy mają najlepszą wiedzę, które projekty są ważne dla mieszkańców. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bezpieczna infrastruktura drogowa to punkt wyjścia dla komfortu ich codziennego funkcjonowania oraz rozwoju gospodarki – przekazuje wojewoda Łukasz Kmita.

Od 2019 do 2023 r. łączna kwota rządowego wsparcia przyznanego dla naszego regionu w ramach RFRD wyniosła już ponad 1,3 mld zł.

W ramach przeprowadzonych dotychczas naborów zawarliśmy ponad tysiąc umów na budowę, przebudowę lub remont prawie 1,1 tys. km dróg gminnym i powiatowych. Na naszych oczach zmieniają się lokalne drogi. RFRD to program, który jest narzędziem kompleksowej i strategicznej poprawy stanu lokalnych dróg. Rządowe wsparcie otwiera przed samorządami nowe możliwości. Umożliwia realizację zadań, o których marzą mieszkańcy. Razem zmieniamy Małopolskę w ogromny plac budowy. Nasz region rośnie w siłę dzięki wzorowej współpracy w myśl zasady: razem jesteśmy silniejsi! – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Więcej o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rzadowy-fundusz-rozwoju-drog—dawniej-fundusz-drog-samorzadowych

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

– Zachęcam również do aplikowania o środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Do 21 lipca trwa nabór wniosków na rozwój stref przemysłowych, zaś do 31 lipca – na wsparcie dla obszarów popegeerowskich – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

/źródło: Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego/

redakcja 18.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
drogowiec 09:37 20.07.2023

to wirtualne pieniądze zapłata za wykonane inwestycje w 2025 roku

Zobacz również