Kamery live
prognoza pogody

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w subregionie podhalańskim

8 stycznia 2021 00:52

W czwartek, 7 stycznia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zakopanem I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak przekazał samorządowcom z powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego i suskiego symboliczne czeki potwierdzające przyznanie środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W uroczystości uczestniczyli również poseł Anna Paluch oraz senator Jan Hamerski. Na liście wyróżnionych projektów znalazła się m.in. odbudowa drogi gminnej w Ochotnicy Górnej zniszczonej wskutek intensywnych opadów deszczu w 2018 roku czy budowa węzła przesiadkowego w Kuźnicach w Zakopanem. Tym razem dofinansowania nie otrzymało Miasto Nowy Targ, gmina Nowy Targ ani powiat nowotarski. 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w subregionie podhalańskim

– Zadania w subregionie podhalańskim, które otrzymały dofinansowanie, reprezentują szeroką gamę celów Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Polski rząd – uruchamiając ten bezprecedensowy program – stawiał na inwestycje w zrównoważony rozwój regionów, bezpieczeństwo, ekologię i poprawę jakości codziennego funkcjonowania Mieszkańców. Wśród dofinansowanych projektów są modernizacje dróg lokalnych, mostów, budynków użyteczności publicznych (takich jak szkoły, przedszkola, przychodnie, DPS-y), budowy sieci kanalizacji sanitarnej, wodociągów czy oczyszczalni ścieków. Na liście wyróżnionych projektów znalazła się też odbudowa drogi gminnej w Ochotnicy Górnej zniszczonej wskutek intensywnych opadów deszczu w 2018 roku czy budowa węzła przesiadkowego w Kuźnicach w Zakopanem. Każda z tych inwestycji zyskuje szczególny wymiar w dobie pandemii. Podajemy samorządom i lokalnym przedsiębiorcom pomocną dłoń, głęboko wierząc, że właśnie taka konstruktywna współpraca rządu i samorządu przynosi owoce najkorzystniejsze dla lokalnych społeczności – mówi I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

Najwięcej, bo 8 mln 640 tys. zł otrzymała  Gmina Ochotnica Dolna na realizację takich zadań jak: rozbudowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Ochotnicy Dolnej, utworzenie wielopokoleniowej przestrzeni spotkań przeznaczonej dla młodych (skate park, park linowy, ściana wspinaczkowa, odnowa płyty istniejącego boiska i ogrodzenia), odbudowa drogi gminnej Jaszcze w m. Ochotnicy Górnej wraz z mostem i zabezpieczeniami zniszczonymi w wyniku intensywnych opadów deszczu oraz rozbudowa mostu w Tylmanowej – niezbędna dla  utrzymania ciągłości ścieżek rowerowych.

Gmina Szaflary otrzymała 1  mln zł na przebudowę części budynków szkół podstawowych w Bańskiej Niżnej i Skrzypnem w celu utworzenia w placówkach przedszkoli, które zapewnią miejsce dla blisko 80 dzieci. Gmina Poronin otrzymała czek na 7 mln zł na rozbudowę sali gimnastycznej w Murzasichlu, Gmina Krościenko nad Dunajcem – 3 mln zł na rozbudowę i przebudowę szkoły podstawowej w Grywałdzie oraz 1 mln zł na termomodernizację PZOZ,  Gmina Łapsze Niżne – łącznie 2 mln 200 tys. na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Kacwinie i Frydmanie, Gmina Jabłonka – 1 mln 376 tys. na budowę nowego mostu w Chyżnem, Gmina Czarny Dunajec – 1,5 mln zł na budowę wodociągu. 

Wsparcie otrzymały także gminy: Szczawnica, Czorsztyn, Lipnica Wielka, Spytkowice, Zakopane, Jordanów, Bystra- Sidzina, Zawoja powiat tatrzański i powiat suski. Dofinansowania z RFIL nie otrzymały tym razem powiat nowotarski, miasto Nowy Targ, gminy Nowy Targ, Raba Wyżna, czy Rabka -Zdrój. 

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

os 08.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również