Kamery live
prognoza pogody

Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie nowotarskim

6 lutego 2019 23:10

W dniu dzisiejszym Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu Pan ppłk Paweł Wójcik i starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber dokonali uroczystego otwarcia pracy komisji kwalifikacji wojskowej i powiatowej komisji lekarskiej dla powiatu nowotarskiego. W tym roku na terenie powiatu wezwano do kwalifikacji wojskowej 1188 mężczyzn z rocznika podstawowego (2000), 368 mężczyzn rocznika starszego oraz 54 kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. 

Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie nowotarskim

Kwalifikacja wojskowa przeprowadzana jest na terenie całego kraju, w dniach 4 lutego-26 kwietnia 2019. Na terenie administrowanym przez Wojskową Komisję Uzupełnień w Nowym Targu, ustalenia zdolności do służby wojskowej dokonywać  będą  trzy komisje lekarskie. WKU w Nowym Targu obejmuje swoim zasięgiem łącznie trzy powiaty: nowotarski, tatrzański i suski. Siedzibą powiatowej komisji lekarskiej dla powiatu nowotarskiego jest budynek Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego – Powiatowego Urzędu Pracy (II piętro). Przybyłych w dniu dzisiejszym mężczyzn witał starosta nowotarski Krzysztof Faber:

-Życzę komisji sprawnej pracy, a wam, żebyście otrzymali jak najlepszą kategorię, bo to oznacza, że jesteście zdrowi – mówił pan starosta.

-Cieszę się, że się tu stawiliście. Pamiętajcie, że jest zapis w Konstytucji RP, który wskazuje, że obrona ojczyzny jest obowiązkiem każdego obywatela. To, że tu jesteście oznacza, że wchodzicie w ten system obrony państwa – mówił do młodych mężczyzn, którzy stawili się w pierwszym dniu kwalifikacji wojskowej, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu ppłk Paweł Wójcik Dziś mamy ochotnicze służby wojskowe i nikt na kwalifikacji wojskowej nie wręczy wam tzw. biletu. W 2010 roku zawieszono zasadniczą, obowiązkową służbę wojskową. Tutaj zostanie orzeczona wasza zdolność do czynnej służby wojskowej, czyli tzw. kategorie zdrowia, a drugim celem jest założenie ewidencji wojskowej, bo system obrony państwa musi wiedzieć ilu ma zdrowych obywateli w przypadku kryzysu i wojny. My nie chcemy, żebyście rezygnowali z nauki, z planów studiów, tylko przedstawimy wam jakie mamy na dzień dzisiejszy formy służby wojskowej. Być  może gdzieś na waszej drodze życiowej się spotkamy. Terytorialną służbę  wojskową można łączyć z pasjami zawodowymi.  Można ukończyć daną uczelnię, pracować w zawodzie, być adwokatem, lekarzem, piekarzem, kierowcą i jednocześnie pełnić tę formę służby wojskowej. Dla was dedykujemy właśnie tę formę oraz szkolnictwo wojskowe, gdyż jesteście przed wyborem przedmiotów maturalnych, a oferta uczelni wojskowych jest bardzo bogata.

Na koniec uroczystej inauguracji tegorocznej kwalifikacji wojskowej, ppłk Paweł Wójcik wręczył symboliczny prezent osobie, która stawiła się przed komisją jako pierwsza – to mężczyzna pochodzący z Raby Wyżnej, którzy przyjechał na kwalifikację wojskową z Londynu.

-Zobaczcie, nieważne, w którym miejscu świata jesteśmy, ale zawsze jesteśmy Polakami i ten obowiązek bycia Polakiem spełniamy. Bardzo pozytywna postawa – chwalił Wojskowy Komendant Uzupełnień, wręczając upominek z wojskowymi gadżetami. 

Kwalifikacja wojskowa dla powiatu nowotarskiego potrwa do 10 kwietnia 2019.

/os

Wojsko wychodzi do ludzi. W najbliższą niedzielę – finał akcji “Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”

os 06.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również