Kamery live
prognoza pogody

Ruszyła kolejna – V edycja Budżetu Obywatelskiego

13 czerwca 2018 14:20
Wyciszenie Włącz dźwięk

Od poniedziałku 11 czerwca można składać projekty zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Tak, jak poprzednio, propozycje można złożyć w ramach jednego z czterech okręgów lokalnych lub okręgu ogólnomiejskiego. Na realizację wszystkich zadań przeznaczona jest pula 1 mln złotych. Termin przyjmowania wniosków upływa  z dniem 16 lipca 2018. W dniu wczorajszym w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 na Kowańcu zainaugurowano cykl spotkań informacyjno-konsultacyjnych z mieszkańcami, które w tym roku odbędą się w różnych częściach miasta. We wczorajszym spotkaniu z mieszkańcami uczestniczył burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Nowotarżanie będą mieli szansę wychodzić ze swoimi pomysłami i pozyskiwać środki na spełnienie potrzeb oraz marzeń najbliższego otoczenia już piąty raz. Zgłaszane zadania muszą być zgodne z prawem, ogólnodostępne, zlokalizowane na terenie stanowiącym własność Miasta Nowy Targ w przypadku zadań inwestycyjnych i możliwe do wykonania w jednym roku budżetowym.

Z 1 mln złotych przeznaczonego na cel tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, 300 tys. zł to kwota na zadania, jakie realizowane będą w ramach okręgu ogólnomiejskiego, po 150 tys. zł przeznacza się na każdy z okręgów lokalnych, pozostałe 100 tys. stanowi rezerwa.

 

W ramach promocji idei oddolnych, obywatelskich inicjatyw, w dniu wczorajszym w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 na Kowańcu zainaugurowano cykl spotkań informacyjno-konsultacyjnych z mieszkańcami, dających okazję do przekazania najważniejszych wiadomości, bezpośredniego zadania pytań i otrzymania odpowiedzi z pierwszej ręki. Miejsce pierwszego spotkania było dość symboliczne – wszak sala gimnastyczna SP nr 3 została wyremontowana właśnie ze środków BO przed dwoma laty. Z mieszkańcami Kowańca spotkał się nie tylko naczelnik Wydziału Rozwoju i Urbanistyki Wojciech Watycha, koordynujący całość projektu, ale również sam burmistrz Grzegorz Watycha wraz z zastępcą Waldemarem Wojtaszkiem. Przybyło też troje radnych, dyrekcja szkoły, urzędnicy i niestety, znikoma ilość mieszkańców dzielnicy.

-Chyba mieszkańcy wolą czerpać wiedzę z regulaminu czytanego w formie tradycyjnej, niż przychodzić i poświęcać czas na spotkania – skonstatował pogodnie burmistrz Grzegorz WatychaAle witam radnych z tego rejonu, myślę, że oni zawalczą też o część polityki informacyjnej. 

Garść niezbędnych informacji przekazał w skondensowanej formie naczelnik Wojciech Watycha, posiłkując się prezentacją slajdów. Przedstawił zmiany, jakie wprowadzono w tym roku w regulaminie: zgłaszane zadania mają spełniać kryterium ogólnodostępności, tzn. mają być dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta lub danej dzielnicy (w przypadku okręgu lokalnego). Ponadto, nie będą uwzględniane propozycje o wartości powyżej 50 tys. złotych, jeśli po realizacji generowałyby roczne koszty utrzymania wyższe niż 30% wartości proponowanego zadania. Nowością jest też – w przypadku braków formalnych w złożonej dokumentacji – danie wnioskodawcy możliwości uzupełnienia wniosku poprzez telefoniczne lub mailowe poinformowanie go o takiej konieczności. W zakresie danych osobowych, wprowadzono nową podstawę prawną, wynikającą z RODO. 

Kolejne spotkania z mieszkańcami odbędą się w innych częściach Nowego Targu: w czwartek, 14 czerwca 2018 w SP nr 4 na Niwie, w poniedziałek 18 czerwca 2018 w SP nr 11 i w czwartek 21 czerwca 2018 w Urzędzie Miasta. 

Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie—-> www.obywatelski.nowytarg.pl

/os

 

 

os 13.06.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również