Kamery live
prognoza pogody

Ruszył konkurs “Niezwykła Małopolska Wieś 2017”

3 kwietnia 2017 17:36

Właśnie ruszył konkurs na „Niezwykłą Małopolską Wieś 2017”, do którego gminy mogą zgłaszać sołectwa znajdujące się na ich terenie. Laureatów w dwóch kategoriach: „Piękna Małopolska Wieś” i „Nowatorska Małopolska Wieś” poznamy podczas dożynek wojewódzkich, pod koniec sierpnia br. Zwycięzcy otrzymają po 45 tys. zł. W sumie na nagrody dla laureatów Województwo Małopolskie przeznaczyło 220 tys. zł.

Ruszył konkurs

„Wsi spokojna, wsi wesoła…” pisał Jan Kochanowski. Dodajmy do tego: wsi piękna i aktywna – a mamy gotowy przepis na to, jak zostać laureatem nowego konkursu, którego organizatorem jest Województwo Małopolskie. Od dziś gminy mogą zgłaszać swoje sołectwa, które zasługują na miano „Pięknej Małopolskiej Wsi” i „Nowatorskiej Małopolskiej Wsi”. Termin składania kandydatur mija 21 kwietnia br.

W Małopolsce mamy 1914 sołectw. Nie mam wątpliwości, że każde z nich zasługuje na miano tego wyjątkowego. Po to właśnie stworzyliśmy konkurs „Niezwykła Małopolska Wieś 2017”. Chcemy w ten sposób wyróżnić nasze małe ojczyzny, które są nie tylko piękne wizualnie i zadbane, ale też podejmują różne inicjatywy lokalne i angażują w te działania swoich mieszkańców – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Głównym założeniem konkursu jest wyróżnienie tych sołectw i ich mieszkańców, którzy aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi. Dlatego szczególny nacisk będzie kładziony na ocenę lokalnych inicjatyw, które zrealizowano na terenie danego sołectwa w ciągu ostatnich 5 lat. Pośrednio konkurs ma więc promować dbałość o estetykę danej wsi oraz ochronę dziedzictwa kulturowego, doceniane będą też działania podejmowane na rzecz zmiany wizerunku, w szczególności te o charakterze społecznym, gospodarczym i środowiskowym, a także przedsięwzięcia, których celem jest wzmacnianie tożsamości lokalnej i integracja mieszkańców.

Każda z gmin, która chce do konkursu zgłosić swoje sołectwo, powinna dobrze przemyśleć swój wybór. Zgodnie z regulaminem może bowiem desygnować tylko jednego kandydata (jedno sołectwo może za to kandydować w obu kategoriach). Sołectwa, które zdobędą największą liczbę punktów w trakcie oceny zgłoszeń, czeka jeszcze jeden sprawdzian – wizja w terenie.

Gminy, które chcą zgłosić swoje sołectwa do udziału w konkursie mają na to czas do 21.04. br. Zgłoszenie w wersji papierowej i elektronicznej powinny być złożone na Dzienniku Podawczym UMWM lub przesłane pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Rolnictwa i Geodezji, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, z dopiskiem „Niezwykła Małopolska Wieś 2017”. O dotrzymaniu terminu decyduje data wpływu do UMWM (a nie data stempla pocztowego).

Regulamin konkursu i wszystkie niezbędne dokumenty znajdują się tutaj. 

źródło: Biuro Prasowe UMWM

NT24TV 03.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również