nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Rusza nabór do wojska

Wojskowa Komisja Uzupełnień w Nowym Targu ogłosiła terminy przyszłorocznej kwalifikacji. Przyszli kadeci będą podlegali ocenie zdolności od 3 lutego do 30 kwietnia. Podane zostały również statystyki z ubiegłego roku. Powodów do dumy nie ma – Nowy Targ wraz z Szczawnicą i Białym Dunajcem zanotowały najniższą frekwencję stawiennictwa na kwalifikację wojskową. Jednocześnie WKU podało terminy w których odbędzie się przyszłoroczna Służba Przygotowawcza.

Kwalifikacja wojskowa w 2020 roku będzie trwała od 3 lutego do 30 kwietnia 2020 roku. Ustalenia zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających w 2020 r. obowiązkowi stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej na administrowanym przez WKU w Nowym Targu terenie dokonają 3 powiatowe komisje lekarskie: w Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej i Zakopanem. 

Ustala się następujące kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej: kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej, kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

W 2019 roku na terenie administrowanym przez WKU w Nowym Targu podlegało stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej 2023 mężczyzn rocznika podstawowego i 565 mężczyzn rocznika starczego (powiat nowotarski odpowiednio 1161 i 342, powiat suski odpowiednio 491 i 35, powiat tatrzański 371 i 188).

Do kwalifikacji w zeszłym roku stanęło również 70 kobiet zobowiązanych stawiennictwem zgodnie z rozporządzeniem, a także 31 kobiet ochotniczek do terytorialnej służby wojskowej, służby przygotowawczej i ochotniczek uczestniczących w programie Legii Akademickiej. 

W 2019 roku 100% frekwencję stawiennictwa zanotował Jordanów oraz Sucha Beskidzka, z kolei najniższą frekwencję Szczawnica, Biały Dunajec, a także miasto Nowy Targ.

Narodowe Siły Rezerwowe (NSR)

Obecnie trwa reorganizacja tej formy czynnej służby wojskowej i według planów jej stan ma wynieść 3500 żołnierzy. Zlikwidowane zostały wykazy dodatkowe do etatu WSzW, w tym w Krakowie. Żołnierze pełniący służbę w ramach NSR otrzymali propozycję innej formy służby wojskowej lub kontynuacji służby w ramach NSR w innych jednostkach na terenie całego kraju. Jednostki, które utrzymają funkcjonowanie w najbliższej okolicy to 16 bpd Kraków, 18 bpd Gliwice, 8 BLTr Balice.

Terytorialna Służba Wojskowa (TSW)

Terytorialna Służba Wojskowa pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. Szkolenie podstawowe może odbyć się jednorazowo – w sposób ciągły lub okresowo w dniach wolnych od pracy. Żołnierze Obrony Terytorialnej pełnią służbę rotacyjnie lub dyspozycyjnie od 1 do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Od 2017 roku rozpoczęto przyjmowanie wniosków do TSW. Na obecną chwilę 228 kandydatów złożyło wnioski, w bazie potencjalnych kandydatów do TSW pozostaje około 430 osób, które sukcesywnie składają wnioski do tej formy służby. Obecnie w 11 MBOT służy 111 żołnierzy OT z administrowanego terenu. W trakcie procedury pozostaje kilkunastu ochotników. w dalszym ciągu trwa nabór do TSW.

Zawodowa Służba Wojskowa (ZSW)

Służba ta wymaga zdyscyplinowania, lojalności i poświęcenia. Żołnierze zawodowi pełnią czynną służbę wojskową jako służbę stałą albo kontraktową. Żołnierze zawodowi stanowią kadrę zawodową, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i tworzą 3 korpusy: oficerów, podoficerów i szeregowych. Powołanie do zawodowej służby wojskowej może nastąpić, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych. 

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszą jednostki powietrznodesantowe, jednak najwięcej wakatów jest w jednostkach poza województwem małopolskim. Pomimo posiadania kandydatów w korpusie podoficerów brak jest możliwości powołania ich do zawodowej służby wojskowej w Krakowie. W większości jednostek brakuje kierowców kat. C, C+E, ratowników medycznych.

Legia Akademicka (LA)

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służbie czynnej. 

W ramach tego programu przeszkoliliśmy 64 studentów. Obecnie trwa III edycja programu Legia Akademicka. W programie bierze udział Podhalańska Państwowa  Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, do którego zgłosiło się około 50 studentów.

Służba Przygotowawcza (SP)

Wojskowe Komenda Uzupełnień w Nowym Targu prowadzi nabór na I turnus służby przygotowawczej w 2020 roku, pełnionej na potrzeby korpusu szeregowych. Służba przygotowawcza będzie odbywała się centrach i jednostkach wojskowych od 7 stycznia do 27 marca 2020 r. Następne turnusy odbędą się w terminach:

II turnus: 0d 4 maja do 24 lipca 2020 r.

III turnus: od 14 września do 18 grudnia i 29 września do 18 grudnia 2020 r.

W trakcie szkolenia w ramach służby w korpusie szeregowych w 2020 r. ma możliwość przeszkolić się 10925 ochotników.

Prowadzony jest również nabór na turnus szkolący żołnierzy na potrzeby korpusu oficerów. Szkolenie będzie trwało od 7 stycznia do 29 maja 2020 r. W trakcie tego szkolenia zostanie przeszkolonych 100 ochotników.

W 2020 r. planowane są również dwa turnusy szkolenia w korpusie podoficerskim:

I turnus będzie trwał od 3 lutego do 29 maja 2020r.

II turnus będzie trwał od 6 lipca do 30 października 2020 r

W trakcie tego szkolenia zostanie przeszkolonych 100 ochotników.

Służba Przygotowawcza to rodzaj służby wojskowej przeznaczony dla ochotników, którzy są zdolni do odbycia czynnej służby wojskowej, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, wiek co najmniej 18 lat, są osobami niekaranymi, posiadają wykształcenie minimum gimnazjalne ( w korpusie podoficerów – średnie, w korpusie oficerskim – wyższe).

Odbycie służby przygotowawczej otwiera drogę do zawodowej służby wojskowej. Wniosek o powołanie do służby przygotowawczej należy złożyć w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Targu, os. Bór 10.

/źródło: WKU w Nowym Targu/

2 1

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna
array(2) { [0]=> int(56) [1]=> int(68) }