Kamery live
prognoza pogody

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego – bez uroczystych akademii, bez oficjalnej inauguracji

2 września 2020 13:33

Rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. W nowotarskich szkołach 1 września przebiegał bez uroczystych akademii z pocztami sztandarowymi i hymnem państwowym, a także bez oficjalnej inauguracji z udziałem władz miasta i przedstawicieli kuratorium. To rok szkolny rozpoczęty z dużą dozą niepewności, ale też z nadzieją na powrót do pełnej normalności. 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego - bez uroczystych akademii, bez oficjalnej inauguracji

-Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, wytęskniony po prawie półrocznej przerwie, odkąd dzieci w marcu przestały chodzić do szkoły i teraz wracają z utęsknieniem. Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, dyrektorom, i pracownikom oświaty życzę spokojnego i bezpiecznego roku szkolnego. Miejmy nadzieje, że taki będzie – mówi burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha, jednocześnie kierując słowa uznania dla dyrektorów miejskich szkół podstawowych – Dyrektorzy zachowali wszystkie możliwe środki ostrożności, żeby rozlokować oddziały, zapewnić odrębność poszczególnych klas, żeby nie mieszały się w czasie przerw, by ruch nie kumulował się w szatniach, na korytarzach. Każdy dyrektor dołożył dużo staranności, by zapewnić bezpieczeństwo – wyjaśnia burmistrz. 

Wszystkie, miejskie szkoły zostały odpowiednio przygotowane i wyposażone w środki dezynfekujące oraz maseczki, które zostały przekazane przez wojewodę i wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozdystrybuowane do szkół. Organizacja zajęć zależy pod poszczególnych placówek – w “dwójce” z wspólnego użytkowania wyłączono szatnię. Ubrania wierzchnie ściąga się w klasach, gdzie także zmienia się ewentualne obuwie na przebranie. Póki pozwala na to pogoda, nie jest ono jednak wymagane. W “jedenastce” z kolei nie obowiązują dzwonki na przerwę i lekcję – to nauczyciel ustala, kiedy kończą się zajęcia. Podobnie jest w “szóstce” na os. Bór, gdzie system ten, w przypadku młodszych klas, stosowany był już wcześniej. Nie obywa się też bez sytuacji problematycznych:

-Wyszedł problem ze świetlicami, gdzie siłą rzeczy spotykają się dzieci z różnych oddziałów, nie ma innego wyjścia. Pomimo wprowadzenia zasad, że tylko w szczególnych sytuacjach ta świetlica będzie możliwa, rodzice jednak upominają się o świetlice, żeby one były. To kłóci się jednak z zasadą, by dzieci pomiędzy poszczególnymi oddziałami nie mieszały się ze sobą – nakreśla problem burmistrz Grzegorz Watycha. 

Przypomnijmy, że oficjalne stanowisko małopolskiego kuratora, wojewódzkiego sanepidu, jak i wojewody małopolskiego jest jednak takie, by “w trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów kategorycznie przerwać stan niepewności i destabilizacji, w jakim tkwią od marca tego roku. Obowiązkiem wszystkich dorosłych jest otoczenie młodych ludzi troskliwą opieką, przywrócenie ich do życia we wspólnocie szkolnej. Tylko umożliwienie bezpośredniego kontaktu z nauczycielami oraz koleżankami i kolegami, może w procesie nauczania i wychowania zatrzymać traumę dzieci i młodzieży pozostających w izolacji od marca tego roku. Małopolski Kurator Oświaty apeluje do wszystkich dyrektorów szkół i nauczycieli, aby zapewnili swoim uczniom warunki do spokojnego, bezpiecznego funkcjonowania w przyjaznym środowisku szkolnym” – czytamy w piśmie podpisanym 27 sierpnia 2020 roku przez Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbarę Nowak oraz Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Jarosława Foremnego. 

Więcej na temat organizacji szkół i ich przygotowaniu do nowego roku szkolnego – w dzisiejszym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

 

 

 

os 02.09.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również