Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Rozpoczął się „sezon na…” wypalanie traw

15 kwietnia 2020 16:03

Os. Szuflów, ul. Ludźmierska, Ustronie, czy Lotników – to kilka ostatnich interwencji straży pożarnej związanych z wypalaniem traw na terenie Nowego Targu. To proceder zakazany i bardzo niebezpieczny, jednak nadal uskuteczniany przez wielu gospodarzy. 

Rozpoczął się

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

W ubiegłym roku w powiecie nowotarskim strażacy wyjeżdżali dużo razy do pożarów traw. Niestety zbliżająca się słoneczna i ciepła aura sprzyja podpaleniom. Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Naszego powiatu o zdrowy rozsądek.

Strona kampanii społecznej: http://www.stoppozaromtraw.pl

źródło: PPSP Nowy Targ

zdjęcia: Ochotnicza Straż Pożarna/osp.nowytarg.pl

/os

os 15.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również