PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Rozpoczął się I Międzynarodowy Turniej w Warcabach Stupolowych o Złotą Parzenicę

18 września 2021 22:27
Wyciszenie Włącz dźwięk

Dziś rano w hali sportowej “Gorce” w Nowym Targu wystartował I Międzynarodowy Turniej w Warcabach Stupolowych o Złotą Parzenicę. Bierze w nim udział około 40 osób w różnym wieku i z różnych stron Polski – od Mrągowa przez Mazowsze aż po Małopolskę. “To namiastka sportu dla osób, które z powodu różnych niedoskonałości zdrowotnych nie mogą sportów uprawiać” – tłumaczy Stanisław Rokicki, główny inicjator turnieju. 

Turniej gości w Nowym Targu po raz pierwszy i potrwa aż do wtorku. Przeprowadzany jest zgodnie z przepisami Kodeksu Polskiego Związku Warcabowego tak zwanym systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 90 minut na zawodnika. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwają sędziowie. 

-Pomysł wziął się stąd, że zamierzałem zintegrować środowiska osób niepełnosprawnych, zdrowych, dzieci, dorosłych, widzących i zaszczepić w nich wspólną pasję – tłumaczy Stanisław Rokicki, główny inicjator turnieju –  To namiastka sportu dla osób, które z powodu różnych niedoskonałości zdrowotnych nie mogą sportów uprawiać. Powiem nawet, że to namiastka sportu wyczynowego, bo uczestnicy tak poważnie traktują te rozgrywki i wkładają w to naprawdę dużo serca, a przy okazji poznają też środowisko i osób zdrowych i osób z różnymi niepełnosprawnościami. 

Wydarzenie w imieniu burmistrza miasta oficjalnie otworzył Arkadiusz Szymczyk, kierownik referatu ds. sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowy Targ. 

-To ciekawy projekt, który przyciągnął bardzo wielu zawodników z różnych części Polski i to nas cieszy. Mamy nadzieję, że  poza zawodami, uczestnicy odwiedzą różne atrakcje w Nowym Targu i że takie turnieje w przyszłości będą przyciągać jeszcze większe liczby uczestników, co wpłynie na promocję naszego miasta i samej dyscypliny, która u nas nie jest jeszcze popularna – mówił Arkadiusz Szymczyk. 

Nie brakło akcentów regionalnych, w tym spontanicznie wykonanej, góralskiej przyśpiewki. Patronami wydarzenia są  Miasto Nowy Targ, Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji oraz Powiat Nowotarski, natomiast współorganizatorem – Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Klub Jutrzenka z Częstochowy. 

 

os 18.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również