Kamery live
prognoza pogody

RIO: absolutorium dla Burmistrza Grzegorza Watychy nie budzi zastrzeżeń

26 lipca 2021 13:30

Po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających Regionalna Izba Obrachunkowa poinformowała, że decyzja radnych o głosowaniu, a następnie udzieleniu absolutorium Burmistrzowi Nowego Targu Grzegorzowi Watysze jest zgodna z przepisami. RIO oznajmiła również, że Komisja Rewizyjna Rady Miasta pracowała prawidłowo.

RIO: absolutorium dla Burmistrza Grzegorza Watychy nie budzi zastrzeżeń

Przypomnijmy: na ostatniej Sesji Rady Miasta Nowy Targ radny Paweł Liszka poinformował, że otrzymał pismo z RIO dotyczące “niezgodności materiałów Komisji Rewizyjnej przysłane do Regionalnej Izby Obrachunkowej z dokumentacją wynikającą z prac Komisji”. Część radnych – po zapoznaniu się z pismem – nalegała o zdjęcie głosowania nad udzieleniem absolutorium Burmistrzowi Grzegorzowi Watysze z porządku obrad. Przekonywali oni, że w innym przypadku narażą oni Radę Miasta na kary z RIO. Ostatecznie głosowanie się odbyło, a Grzegorz Watycha uzyskał absolutorium. Trzynastu radnych zagłosowało “za”, a  radni Bartłomiej Garbacz, Agata Michalska, Szymon Fatla, Artur Kret, Paweł Liszka i Ewa Pawlikowska nie wzięli udziału w głosowaniu.

Teraz Regionalna Izba Obrachunkowa poinformowała o zakończeniu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. Okazało się, że Komisja Rewizyjna Rady Miasta Nowego Targu pracowała prawidłowo. Co więcej, Izba przeanalizowała sprawozdanie, co było podważane przez części radnych, którzy sugerowali mataczenie przy treści protokołów czy zaistnienia przestępstwa niezgodności z przepisami.

 – Wniosek absolutoryjny oraz opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Nowy Targ spełniają wymagania przewidziane w art. 270 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, a prace tej Komisji nie budzą zastrzeżeń z punktu widzenia ogółu przepisów prawa regulujących sprawy absolutoryjne. Kolegium Izby uznało, iż uchwała (…) w sprawie: absolutorium dla Burmistrza Miasta Nowy Targ za rok 2020, nie budzi zastrzeżeń z punktu widzenia zgodności z prawem, w szczególności z przepisem art. 271 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009. o finansach publicznych – pisze przewodnicząca Kolegium Izby, Jolanta Nowakowska.  

Do zamieszania z ostatniej Sesji Rady Miasta postanowił odnieść się także Burmistrz Nowego Targu.

 – Cała ta sytuacja ewidentnie była ukierunkowana na to, żeby podważyć zaufanie do Komisji Rewizyjnej i do jej przewodniczącej. To była próba robienia politycznej awantury – przekonuje Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu. – Była to próba storpedowania prac urzędu i podważenia zaufania oraz politycznej zadymy. Gdyby radni zdjęli głosowanie nad absolutorium z porządku obrad to byłby przekaz taki, że coś jest nie w porządku z sprawozdaniem i względem naszych służb finansowych. Dobrze, że radni wykazali się zdrowym rozsądkiem i racjonalnością, bo wiedzieli że nie ma ku temu żadnych podstaw. Tamci, którzy ulegli tej sugestii, narazili się tylko na śmieszność. Obowiązkiem rady jest procedować wniosek nad absolutorium i sprawozdaniem. 

 

Piotr Starmach 26.07.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również