Kamery live
prognoza pogody

Rekord pobity! W 3,5 minuty na szczyt Wielkiej Krokwi

16 sierpnia 2020 15:04

W sobotę (15 sierpnia) w Zakopanem po raz trzeci odbyło się Red Bull 400. Najszybszymi spośród wszystkich ochotników w 400-metrowym sprincie na szczyt największej skoczni narciarskiej w Polsce okazali się Anna Fincer (00:04:38) i Bartłomiej Przedwojewski (00:03:36). Utytułowany biegacz górski ustanowił tym samym nowy rekord skoczni i to w debiucie!

Rekord pobity! W 3,5 minuty na szczyt Wielkiej Krokwi

W celu zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa 3. edycja imprezy na Wielkiej Krokwi została podzielona na trzy osobne eventy: „Rozbieg”, „Ku słońcu”, „Wieczorne sprinty”.

Zawody uroczyście otworzył Adam Małysz, wspierający uczestników na stromej trasie. Tegoroczna edycja Red Bull 400 była wyjątkowa pod każdym względem.

Padł rekord zakopiańskiej trasy. Rozegrano aż 18 osobnych biegów, a każdy z uczetsników biegł tylko raz. Tym razem najlepsi zawodnicy nie spotkali się w finale, a o miejscach w klasyfikacji generalnej decydował wynik czasowy.

Trasę od podnóża skoczni na jej szczyt najszybciej pokonali Anna Fincer i Bartłomiej Przedwojewski.

– To był mój pierwszy raz w zawodach w biegu na skocznię narciarską. Mój wynik był gorszy od rekordu świata o 5 sekund (…) Dałem z siebie wszystko i ustanowiłem rekord trasy. Wiedziałem, że będzie ciężko. Moje biegi trwają zwykle około 4 godzin, dzisiaj w ciągu 3 min i 36 sekund zmęczyłem się dużo bardziej niż normalnie. Czuję, że żyję! Moje płuca zostały przewentylowane w 100 procentach – mówił tuż po finiszu Bart Przedwojewski.

Metę od startu dzieli zaledwie 400 metrów długości, co jest odpowiednikiem jednego okrążenia stadionowej bieżni lekkoatletycznej. Prawdziwe wyzwanie stanowi przewyższenie wynoszące około 140 metrów. Na całym dystansie nie ma ani jednego płaskiego fragmentu, przez co uczestnicy nie mają nawet chwili wytchnienia, a bieg zamienia się często we wspinaczkę na czworaka. W najbardziej stromym miejscu, kąt nachylenia trasy sięga 37 stopni. Czas na ukończenie to 15 minut.

Tradycyjnie biegaczy dopingował ambasador imprezy Adam Małysz, który w przeszłości wielokrotnie trimufował w tym miejscu w skokach narciarskich.

– Wielu zawodników przyjeżdża po to, żeby się sprawdzić, dać z siebie wszystko i móc później powiedzieć wbiegłem na Wielką Krokiew. A to nie jest takie proste. Tutaj chodzi o siłę, wytrwałość i wytrzymałość – powiedział Adam Małysz.

Na szczyt Wielkiej Krokwi dostali się m.in.: wspinacz sporotwy – Marcin Dzieński, wielokrotna zwyciężczyni Światowego Biegu Wings for Life – Dominika Stelmach, stylistka i scenografka – Malwina Wędzikowska.

– Za wolno pobiegłam początek i trochę żałuję, ale za bardzo nie mogłam wejść w tempo. Nie za bardzo wiedziałam, jak po tym igielicie biec. Dopiero od około 250-metra złapałam swój rytm, zaczęłam wyprzedzać i biegło mi się dobrze. No, za mała ta Wielka Krokiew! Ja chyba bardziej bym chciała wbiec na jakiegoś mamuta. – przyznała z uśmiechem Dominika Stelmach.

Participants make their way up the 400 metre Wielka Krokiew ski-jump during the Red Bull 400 at Zakopane, Poland on 15.08.2020 // SI202008150454 // Usage for editorial use only //

Ultramaratonka finalnie uplasowała się na 3. miejscu wśród kobiet z czasem 5 minut i 1 sekundy. Red Bull 400 to wielkie biegowe święto odbywające się na skoczniach narciarskich na całym świecie. Biegi w COS OPO Zakopanem były pierwszymi z tegorocznej serii.

Szczegółowe informacje i wyniki znajdują się na stronie redbull.pl/400

mat. nadesłane

os 16.08.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również