Kamery live
prognoza pogody

Ratownicy GOPR wzięli udział w międzynarodowych warsztatach

11 marca 2020 17:59

W dniach od 5 do 8 marca, Grupa Podhalańska GOPR zrealizowała pierwszy z trzech warsztatów ratowniczych, które będą realizowane we współpracy ze służbami górskimi z Niemiec (Bergwacht Berchtesgaden) i Słowacji (Horská Služba Pieninského Národného Parku) w ramach projektu pn.: „Zastosowanie medycyny taktycznej podczas wypadków na obszarach górskich – doświadczenia europejskich służb ratowniczych”, który jest finansowany ze środków programu Erasmus +.

Ratownicy GOPR wzięli udział w międzynarodowych warsztatach

Fot. Grupa Podhalańska GOPR

Projekt zakłada intensywną wymianę doświadczeń i wiedzy w obszarze medycznych działań ratowniczych na terenie górskim w tym wybrane metody stosowane w medycynie pola walki, które można przenieść na działalność ratowniczą w górach.

Intensywne cztery dni na terenie działania Grupy rozpoczęły się od zajęć z udziałem przedstawicieli wojska – weteranów misji pokojowych w Afganistanie i Libanie. Wspólnie ćwiczono sposoby szybkiego zabezpieczenia poszkodowanych z ciężkimi urazami, w tym zatrzymanie krwotoków i opatrzenia poszkodowanych z wykorzystaniem dedykowanych do tych działań opatrunków i sprzętu.

Kolejny dzień to zajęcia w Komorze Termoklimatycznej Politechniki Krakowskiej w Krakowie, gdzie tematem przewodnim były różne stany hipotermii. Tak jak w okresie letnim główną przyczyną działań ratowniczych w górach są urazy spowodowane upadkiem z wysokości, przewróceniem się czy uderzeniem, tak w okresie zimowym dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego jest wychłodzenie organizmu. Lepszemu zrozumieniu tego zjawiska i jego konsekwencji dla poszkodowanego poświęcone był zajęcia teoretycznej i praktyczne. Po części teoretycznej, zajęcia praktyczne odbywały się w komorze, w której ćwiczono sposoby zabezpieczenia wychłodzonych osób, wykorzystania dostępnych materiałów oraz techniki ewakuacji takich osób. Możliwości techniczne komory pozwalały na prowadzenie zajęć w temperaturze -34 stopni przy wietrze 100km/h oraz zamarzającym deszczu. Zajęcia prowadzone były przez bardzo doświadczonych praktyków i teoretyków w leczeniu pacjentów hipotermii głębokiej.

Trzeciego dnia odbyły się zajęcia z zakresu problematyki drożności dróg oddechowy, a więc kwestii kluczowej dla przeżycia pacjenta. Tu w sposób praktyczny pokazane zostały mechanizmy i sposoby udrażnia dróg oddechowych, odbarczenia odmy, intubacji, etc. W zajęciach popołudniowych przećwiczono nabyte umiejętności w pozorowanych akcjach z pacjentami po wypadku w górach i rożnym stopniu wychłodzenia.

Ostatniego dnia odbyły się praktyczne zajęcia w Tatrach Zachodnich (rejon Skrajnej Salatyńskiej Doliny), gdzie trenowano poruszenie w terenie eksponowanym oraz omawiano istotne elementy związane transportem osób poszkodowanych w okresie zimowym i w ternie lawinowym.

Kolejne warsztaty odbędą się u Kolegów z Niemiec w październiku tego roku. Jak zawsze spotkania te są doskonałą możliwością do wymiany doświadczeń i wiedzy, ale również do integracji środowiska ratowniczego.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

/ps/

Piotr Starmach 11.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również