Kamery live
prognoza pogody

Radny Jan Łapsa z brązowym Medalem za Zasługi dla Policji

29 września 2021 10:42

28 września br. na terenie Oddziału Prewencji w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie przyjętych 15 września br. nowych policjantów oraz odznaczenie zasłużonych funkcjonariuszy z garnizonu małopolskiego. Do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu trafi 3 nowych funkcjonariuszy. Podczas uroczystości odznaczonych i wyróżnionych zostało dwóch funkcjonariuszy z nowotarskiej komendy. Pan Jan Łapsa Wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Targu otrzymał brązowy “Medal za Zasługi dla Policji”.

Radny Jan Łapsa z brązowym Medalem za Zasługi dla Policji

Fot. Policja

Podczas czwartego przyjęcia w tym roku, do garnizonu małopolskiego przyjęto 120 nowych policjantów, w tym 28 kobiet. Podczas trzech poprzednich przyjęć, do służby wstąpiło 199 policjantów.

Wśród zaproszonych gości byli Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, doradca wojewody Pan Krzysztof Durek, Kapelan małopolskiej Policji ks. Łukasz Michalczewski oraz przedstawiciele Związków Zawodowych Policji. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego KWP w Krakowie i zdania meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie nadinsp. Michałowi Ledzionowi  przez dowódcę uroczystości podinsp. Rafała Kanię.

Po przyjęciu meldunku rozpoczęła się część oficjalna uroczystości – ślubowanie nowych funkcjonariuszy. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion odczytał słowa roty ślubowania, które powtarzali za nim adepci sztuki policyjnej. Następnie każdemu z nowych policjantów wręczył legitymację służbową  i pogratulował wyboru zawodu. Wojewoda również gratulował ślubującym i wręczał im zasady etyki zawodowej. 
Teraz przed nowo przyjętymi policjantami przeszkolenie, po którym rozpoczną służbę w jednostkach małopolskiego garnizonu Policji. 21 osób będzie służyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Komenda Miejska Policji w Krakowie zyska 61 nowych funkcjonariuszy. 5 policjantów trafi do wielickiej komendy powiatowej. 3 nowych policjantów trafi do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Zasilone zostaną także szeregi komend powiatowych. Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu zyska 8 nowych policjantów. Do Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, do Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie zostanie przydzielonych 4 policjantów. Komenda Powiatowa Policji  w Suchej Beskidzkiej, Komenda Powiatowa Policji  w Nowym Targu dostaną po 3 funkcjonariuszy, Komenda Powiatowa Policji  w Olkuszu, Komenda Powiatowa Policji  w Myślenicach, Komenda Powiatowa Policji w Limanowej dostaną po 2 nowych funkcjonariuszy. Do Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach, Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem zostanie przydzielony 1 policjant.

Po uroczystym ślubowaniu nastąpiło wręczenie medali i odznaczeń dla policjantów z całego garnizonu małopolskiego (z komisariatów, komend miejskich i powiatowych oraz z komendy wojewódzkiej).

Jeden funkcjonariusz został odznaczony brązowym Krzyżem Zasługi za propagowanie idei czerwonokrzyskiej. Medale za długoletnią służbę przyznał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorową pracę zawodową w służbie państwa. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita przy udziale Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie udekorował wyróżnionych policjantów. Srebrnym medalem zostało uhonorowanych 18 funkcjonariuszy, a brązowym dwóch policjantów.  Komendant Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu asp.sztab. Czesław Zahora został odznaczony srebrnym medalem za długoletnią służbę.

Następnie Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion przy udziale Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity wyróżnił kolejnych policjantów odznakami Zasłużony Policjant, które przyznał funkcjonariuszom Minister MSWiA jako nagrodę za sumienne wykonywanie obowiązków służbowych. Wręczono  1 złotą, 3 srebrne oraz 22 brązowych odznak zasłużonym policjantom.Srebrną odznakę Zasłużony Policjant otrzymał funkcjonariusz nowotarskiej komendy.

Za dokonania służbowe zostały także przyznane specjalne nagrody motywacyjne dla funkcjonariuszy. Dwie nagrody motywacyjne od Komendanta Głównego Policji dla dwóch funkcjonariuszy pionu kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. 7 nagród motywacyjnych od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie dla funkcjonariuszy z  Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i dla policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz jedno szczególne wyróżnienie dla funkcjonariusza z Oddziałów Prewencji Policji. Dwóch policjantów z Sekcji Lotnictwa Sztab Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie otrzymało od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie listy gratulacyjne.

Komendant ponadto udekorował 8 osób „Medalami za Zasługi dla Policji”, wręczając 1 złoty, 3 srebrne i 4 brązowe medale. Odznaczeni to przede wszystkim samorządowcy ale także przedstawiciele instytucji czy służb współpracujących z małopolską Policją w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w naszym regionie. Odznaczeni zostali pan Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza – złoty medal, pan Jacek Hudyma Wicestarosta Tarnowski – srebrny medal, pan Eugeniusz Kurdas Starosta Wadowicki – srebrny medal, pan Radosław Warzecha Wójt Gminy Bibice – srebrny medal, pan Krzysztof Wołos Wójt Gminy Wielka Wieś – brązowy medal, pan Antoni Rumian Wójt Gminy Michałowice – brązowy medal, pan Jan Łapsa Wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Targu – brązowy medal, pan Grzegorz Cichy Burmistrz MiG Proszowice- brązowy medal.  Burmistrz Starego Sącza pan Jacek Lelek w imieniu odznaczonych podziękował za wyróżnienia, jak również za bardzo owocną współpracę regionalną.

Po części ceremonialnej głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion. Pogratulował wyboru nowym policjantom i życzył każdemu z nich powodzenia „w  ciężkiej służbie, ale dającej ogromną satysfakcję w przyszłości”.  Życzył młodym adeptom sukcesów na miarę funkcjonariuszy odznaczonych dziś medalami, aby zawsze byli dumni z noszenia policyjnego munduru. Podkreślił, jak ważne są słowa roty ślubowania, że jest to ogromne zobowiązanie wobec obywateli i Państwa. Podkreślił, że jest to pierwszy tak duży nabór w bieżącym roku.

Nadinsp. Michał Ledzion skierował słowa podziękowania dla rodzin ślubujących, którzy ze względu na pandemię nie mogli być obecni na uroczystości, a których wsparcie  będzie nieocenione dla młodych adeptów przy realizacji codziennych zadań.  Komendant podziękował również odznaczonym funkcjonariuszom za dobrą służbę a przedstawicielom administracji rządowej i lokalnej za zrozumienie potrzeb naszej formacji i za pomocne odpowiedzi na te potrzeby.

Wojewoda również pogratulował młodym policjantom. Zwrócił uwagę na to, jak ciężkim powołaniem jest służba policyjna, jest to wielkie wyzwanie. Adepci nie mogą zapominać o tym, że mają obowiązek służyć obywatelom, dbać o ich bezpieczeństwo ale także dbać o przestrzeganie porządku prawnego Rzeczpospolitej Polskiej. Podkreślił, ze dzięki sprawnie działającej policji w Małopolsce Małopolanie czują się bezpiecznie, podziękował Komendantowi Wojewódzkiemu Policji za dobrą współpracę i za zaangażowanie. Podziękował również odznaczonym funkcjonariuszom za ich wieloletnią służbę, kierując do nich słowa – „bądźcie drogowskazami dla młodych policjantów”.

/źródło: KPP Nowy Targ/

Piotr Starmach 29.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również