Kamery live
prognoza pogody

Radni zagłosowali za wygaśnięciem mandatu Glonka, sprawa trafi do WSA

Wyciszenie Włącz dźwięk

Przy dziesięciu głosach za, dziewięciu przeciwko i jednym wstrzymującym się rajcy miejscy przegłosowali uchwałę dotyczącą wygaśnięcia mandatu radnego Michała Glonka. Tymczasem Glonek zapowiada, że od decyzji rady będzie się odwoływał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Na poniedziałkowej sesji nowotarskiej rady miasta najbardziej wyczekiwanym punktem obrad bezsprzecznie było zagłosowanie za wygaśnięciem mandatu Michała Glonka. Przypomnijmy, rada miasta zdecydowała się na taki krok po tym, jak radny nie złożył oświadczenia majątkowego w terminie. Ten upłynął z dniem 30 kwietnia br. To obowiązek ustawowy, o którym przypomina zarówno biuro rady, jak i jej przewodniczący podczas sesji. Zgodnie z procedurą, po niedotrzymaniu tego terminu, w ciągu 2 tygodni od stwierdzenia tego faktu wzywa się radnych do niezwłocznego złożenia dokumentu wyznaczając dodatkowy, 14-dniowy termin liczony od dnia skutecznego dostarczenia wezwania. O sprawie pisaliśmy tutaj:

Michał Glonek straci mandat radnego?

 – W mojej opinii ta uchwała jest bezprzedmiotowa – stwierdził Michał Glonek nawiązując do zaplanowanego przez radnych głosowania. – Nie złożyłem go w terminie z przyczyn niezależnych ode mnie. Nie rozliczam się sam, prowadzę kilka działalności gospodarczych, a 30 kwietnia dostałem dopiero pełne rozliczenie z moich działalności. Nie było to technicznie możliwe, ale coś takiego zdarza się często – tłumaczy radny.

Ostatecznie Glonek złożył niezbędne dokumenty tydzień po terminie. Radny wyraził żal do przewodniczącego rady Grzegorzowi Luberdzie, że nie wyznaczył mu dodatkowego terminu na złożenie niezbędnych dokumentów, mimo, że prawnie mógł to uczynić. Co więcej, zarzucił Luberdzie, że informacja na temat przygotowywanego projektu uchwały dotyczącego pozbawienia go mandatu radnego nie dotarła wcześniej do niego. Zdaniem radnego, może wiązać się to z… Zmianą jego miejsca zamieszkania.

 – Mieszkam w domu, który kilka lat powstawał, dopiero co się do niego przeprowadziłem – tłumaczył Michał Glonek. – Chciałem wyprostować procedury związane ze zmianą adresu, byłem w tej sprawie tu w urzędzie, dzięki czemu mojemu domu nadany zostałby numer. Niestety na dzień dzisiejszy wciąż go nie dostałem, dlatego nie mogłem zrobić korekty do pisemnych doręczeń.

 – Wszystkie informacje, zawiadomienia czy powiadomienia były wysyłane na adresy korespondencyjne, jakie pan wskazał w ankiecie na początku kadencji – odpierał zarzuty przewodniczący. – Wzywałem już pana kiedyś pisemnie do złożenia oświadczenia majątkowego. Złożył je pan w ostatnim dniu, po wezwaniu, a następnie zadzwonił, że musi pan złożyć korektę tego oświadczenia. Do dziś go pan nie złożył – mówił Grzegorz Luberda. – Porównałem oba oświadczenia majątkowe i na pierwszy rzut oka widać, że to pierwsze oświadczenie jest sporządzone nierzetelnie. Przychody z działalności gospodarczej jak i dieta zmalały. Zniknęła umowa o dzieło. Przypominam, że złożenie oświadczenia majątkowego to obowiązek radnego, żeby być przejrzystym wobec mieszkańców.

Przewodniczący przypomniał również, że w ostatnich miesiącach wielokrotnie ponaglał radnych na sesjach rady miasta o złożeniu oświadczenia majątkowego. 

 – Był pan przewodniczącym naszego gremium przez dwa lata. Składał pan oświadczenia majątkowe przez ostatnie dwie kadencje, więc doskonale pan wie jakie są procedury i terminy obowiązujące w tym zakresie – mówił Grzegorz Luberda. – Obwinianie innych za swoje roztargnienie czy nadmiar innych zajęć w żadnym razie pana nie tłumaczy.

Głos zabrała również radca prawny, która potwierdziła prawidłowość listownego doręczania dokumentów do Michała Glonka

 – Nie jest prawdą, że wszystkie materiały dostarczane były na mój stary adres. Bo inne, ostatnie materiały jakoś mogły trafić do mojego nowego miejsca zamieszkania – oponował radny. – To była kwestia dobrej woli, wystarczyło się ze mną skontaktować elektronicznie. 

W dyskusję zaangażowali się również inni radni. Bartłomiej Garbacz doszukiwał się błędów w procedurze przygotowania uchwały wygaszającej mandat radnego. Paweł Liszka zastanawiał się, jak mogły inne dokumenty dotrzeć do nowego miejsca zamieszkania Glonka, skoro ten nie dokonał zmiany adresu. Marek Fryźlewicz przypomniał sytuację sprzed lat, gdy jeden z nowotarskich radnych złożył oświadczenie majątkowe z wieloma nieprawidłowościami, mimo to rajcy jednogłośnie sprzeciwili się wygaśnięciu mu mandatu. Jacenty Rajski proponował przewodniczącemu, aby wycofał dzisiejszą uchwałę. Agata Michalska zarzucała Luberdzie brak dobrej woli. 

 – My tu nie atakujemy kolegi Glonka. My musimy podjąć decyzję, czy my – radni mający być wizerunkiem i wzorem mieszkańców, którzy dali nam dowód zaufania – musimy przestrzegać tych przepisów – podkreślała radna Katarzyna Wójcik. – Musimy stwierdzić fakt przepisów, które obowiązują nas wszystkich.

 – Słuszna uwaga, tylko że my analizujemy przepis odpowiedniego powiadomienia mnie. A ten został ewidentnie złamany – zaznaczał Michał Glonek.

Poruszenie tematu łamania prawa szybko spotkało się z odpowiedzią przewodniczącego, który podkreślił, że budynki, którym nie zostały przydzielone numery zamieszkania, są wedle prawa obiektami nieodebranymi.

 – Radny ma dawać przykład wyborcom, przestrzegać prawa. Natomiast mieszkać w domu nieodebranym to jest łamanie prawa – mówił Grzegorz Luberda.  

Ostatecznie sprawę wygaśnięcia mandatu radnego poddano głosowaniu. Dziesięciu radnych zagłosowało za odebraniu mandatu, dziewięciu było przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Taki werdykt sprawił, że Michał Glonek stracił mandat radnego miasta Nowy Targ. Z wynikami głosowania naturalnie nie zgadza się sam zainteresowany, który zapowiada wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ma na to czas do 7 dni od dnia doręczenia przedmiotowej uchwały. Sąd ma z kolei 14 dni na rozpatrzenie tego odwołania.

Jeżeli WSA rozpatrzy jego sprawę negatywnie, mandat radnego prawomocnie wygaśnie. Wówczas w radzie zastąpi go kolejna osoba z okręgu wyborczego nr 1, startująca z listy KWW Razem Nowy Targ, czyli Artur Kret.

/ps/

Piotr Starmach 17.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

8 komentarzy
Przypowieść "Gdzie mieszka radny Glonek?' 23:52 18.06.2019

Policjant do Michała -Michale gdzie mieszkasz? -z moimi rodzicami. -A gdzie mieszkają twoi rodzice? -W naszym domu. -A gdzie leży wasz dom? -Obok domu naszych sąsiadów. -A gdzie jest dom waszych sąsiadów? -Nie uwierzy mi pan -Uwierzę. powiedz.... -Obok naszegoA gdzie jest dom waszych sąsiadów?

Wasz Prezydent 22:48 18.06.2019

Teraz ma siedem dni na wniesienie skargi do SA. Zapewne nie zdąży a wytłumaczeniem będzie to, że mamy obecnie plage kleszczy i strach z domu wychodzić xd Złamał prawo wylotka i tyle. Patologią jest w ogóle to że radni mają głosować czy odebrać mu mandat czy nie. Skoro zlamał prawo a tak sie stało - wszak nie złożył oswiadczenia w terminie - z automatu powinien wylecieć.

Kodeks etyczny 16:48 18.06.2019

Już dajcie spokoj, bo i tak nie zmienicie rzeczywistości. pan radny Glonek miał coś prawdopodobnie do ukrycia, nie chciał publikować stanu swojego majątku i tyle w temacie. Szkoda tylko ze wybrał (lub nie) taki sposób na odejście z polityki...

Maciej Downar Zapolski 09:51 18.06.2019

Kol. Michał Glonej jestam za Tobą. Brawo za rzeczowe i dobre stanowisko dla ppp. M. Fryźlewicza, P. Liszki i J. Rajskiego. Słuszne postąpili wypowiadając mądre i kompetentne słowa - stanowiska. - Winna być: zgoda i Integracja Radnych a nie miejscowa wojenka. Maciej Downar Zapolski

Kolega 16:43 18.06.2019

Panie Macieju Downar Zapolski niech się Pan nie ośmiesza ... już dość pan i pana grupa narobiła bigosu w mieście. Myśle ze warto już odpuścić i nie namawiać do tolerowania łamania prawa przez pana radnego

Wasyl 11:55 18.06.2019

A gdzie prawo? Gdzie poszanowanie dla zasad i obowiązków Radnego? Sprawa prosta nie złożone oświadczenie w czasie to zgodnie z prawem Rad podejmuje decyzje o wygaśnięciu mandatu a Radny jak ma do tego zarzuty to do udawadniania swojej racji ma WSA. Z Pana wpisu wynika, że ważniejsze niż prawo jest integracja...

j23 09:38 18.06.2019

Panie Michale, kurtyna wstydu opadła ! jak to Pan nie wie, że jak Pan zmienia miejsce zamieszkania to ma Pan obowiazek zawiadomic o tym fakcie odpowiednie instytucje ? tlumaczenie, ze Pana siostra z Panem nie mieszka ... no naprawde żenada, jak można sie tak tlumaczyć, szok. ja jako Pana wyborca czuję się oszukany, szkoda

Zawiedziony 00:19 18.06.2019

Ci pan ma do ukrycia panie Glonek ? Dla mnie stracił pan kompletnie zaufanie I tyle w temacie

Zobacz również