Kamery live
prognoza pogody

Radni za tym, aby Muzeum Podhalańskie stało się autonomiczną instytucją

11 września 2023 15:28

Na LVI sesji Rady Miasta nowotarscy radni podjęli uchwałę w sprawie intencji utworzenia Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu jako placówki muzealnej posiadającej osobowość prawną.

Radni za tym, aby Muzeum Podhalańskie stało się autonomiczną instytucją

Spośród 20 obecnych na sali podczas głosowania radnych, 19 było za, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Siedzibami Muzeum Podhalańskiego mają być: Ratusz, Dworzec kolejowy, Wieża Wodna oraz Muzeum Drukarstwa. Zgromadzone dotąd zbiory muzealne, według przeprowadzonego z natury spisu w okresie od 7 marca 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. liczą ponad 9,5 tys. eksponatów. Część z nich to depozyty. W chwili obecnej trwa rozliczanie inwentaryzacji.

Władze Nowego Targu liczą, że jeśli w nowej placówce zostaną zapewnione odpowiednie warunki i kadra, to darczyńców będzie przybywać. Muzeum ma stworzyć nowe możliwości prowadzenia badań historycznych i odkrywania nieznanych dotąd faktów z życia mieszkańców Miasta i Podhala.

– Osobiście jestem przekonany, że idea utworzenia muzeum jest jak najbardziej słuszna i dojrzała do jej realizacji dzięki podjętym w ostatnich latach wysiłkom rewitalizacji zabytkowych budynków Dworca kolejowego i Wieży wodnej oraz budowie nowego obiektu Muzeum Drukarstwa. Jak widać mamy zbiory, potencjał, infrastrukturę, a teraz także szansę na dofinansowanie naszych zamiarów z kolejnej edycji Programu Interreg, w tym także konieczny remont budynku Ratusza. Muzeum Podhalańskie działające dzięki ludziom pełnym pasji i profesjonalnego przygotowania merytorycznego będzie dawać satysfakcję każdemu komu bliskie jest Miasto i jego mieszkańcy, a nadto stanie się magnesem przyciągającym tutaj turystów, którzy w programie swojego pobytu na Podhalu będą mieli odwiedzanie atrakcyjnych ekspozycji przygotowanych przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu – podsumowuje burmistrz.

Placówka ma zostać utworzona w ciągu dwóch lat.

 

ag 11.09.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również