Radni wojewódzcy o uchwałach antysmogowych: “Konieczna będzie pogłębiona analiza”
Radni Województwa Małopolskiego zdecydowali o konieczności przeprowadzenia “pogłębionej oceny aktualizacji Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego oraz uchwał antysmogowych”. To odpowiedź na petycje nadesłane przez małopolskie samorządy i stowarzyszenia – niektóre z nich wnioskują o przedłużenie możliwości eksploatacji kopciuchów nawet o pięć lat. “Rozumiemy przesłanki i obawy mieszkańców Małopolski, które są odzwierciedleniem apeli samorządowców, biorąc pod uwagę aktualną sytuację społeczną i ekonomiczną zdecydowaliśmy, że konieczna będzie pogłębiona analiza obowiązujących przepisów dotyczących ochrony powietrza” – mówił podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego wicemarszałek Józef Gawron.

Podczas poniedziałkowej Sejmiku Województwa Małopolskiego radni nie odrzucili petycji oraz skarg dotyczących aktualizacji Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego oraz „tzw. uchwał antysmogowych”. Chodzi tu m.in. o wielokrotną petycję naprawy uchwał antysmogowych i Programu ochrony powietrza złożoną oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece oraz Cech Zdunów Polskich; petycję Rady Gminy w Budzowie, zawierającej postulat podjęcia inicjatywy mającej na celu uchwalenie przez Sejmik Województwa Małopolskiego zmiany tzw. uchwały antysmogowej w zakresie przedłużenia mieszkańcom województwa możliwości użytkowania kotłów bezklasowych co najmniej o kilka lat, czy petycję Rady Gminy Stryszawa, która wnioskuje, by możliwość użytkowania kopciuchów została przedłużona o o pięć lat, tj. do dnia 31 grudnia 2026 roku.
“Zarząd Województwa Małopolskiego szanując głos wnioskodawców, zwłaszcza głos samorządów gminnych, rozumiejąc przesłanki i obawy będące u podstaw skierowania powyższych głosów, przystąpił do ewaluacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego a następnie przystąpi do oceny uchwał w sprawie wprowadzenia ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw przyjętych przez Sejmik Województwa Małopolskiego (tzw. uchwał antysmogowych) i dostosowanie ich do aktualnej sytuacji społecznej i ekonomicznej mieszkańców Małopolski” – czytamy w artykule na oficjalnej stronie Urzędu Marszałkowskiego.
Przegląd petycji będzie stanowił istotną przesłankę do dalszych pogłębionych analiz w ramach aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego i uchwał antysmogowych.
źródło: UMWM
Komentarze