Kamery live
prognoza pogody

Radni wojewódzcy o uchwałach antysmogowych: “Konieczna będzie pogłębiona analiza”

6 lipca 2022 16:16

Radni Województwa Małopolskiego zdecydowali o konieczności przeprowadzenia “pogłębionej oceny aktualizacji Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego oraz uchwał antysmogowych”. To odpowiedź na petycje nadesłane przez małopolskie samorządy i stowarzyszenia – niektóre z nich wnioskują o przedłużenie możliwości eksploatacji kopciuchów nawet o pięć lat. “Rozumiemy przesłanki i obawy mieszkańców Małopolski, które są odzwierciedleniem apeli samorządowców, biorąc pod uwagę aktualną sytuację społeczną i ekonomiczną zdecydowaliśmy, że konieczna będzie pogłębiona analiza obowiązujących przepisów dotyczących ochrony powietrza” – mówił podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego wicemarszałek Józef Gawron.

Radni wojewódzcy o uchwałach antysmogowych:

Podczas poniedziałkowej Sejmiku Województwa Małopolskiego radni nie odrzucili petycji oraz skarg dotyczących aktualizacji Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego oraz „tzw. uchwał antysmogowych”. Chodzi tu m.in. o wielokrotną petycję naprawy uchwał antysmogowych i Programu ochrony powietrza złożoną oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece oraz Cech Zdunów Polskich; petycję Rady Gminy w Budzowie, zawierającej postulat podjęcia inicjatywy mającej na celu uchwalenie przez Sejmik Województwa Małopolskiego zmiany tzw. uchwały antysmogowej w zakresie przedłużenia mieszkańcom województwa możliwości użytkowania kotłów bezklasowych co najmniej o kilka lat, czy petycję Rady Gminy Stryszawa, która wnioskuje, by możliwość użytkowania kopciuchów została przedłużona o o pięć lat, tj. do dnia 31 grudnia 2026 roku.

“Zarząd Województwa Małopolskiego szanując głos wnioskodawców, zwłaszcza głos samorządów gminnych, rozumiejąc przesłanki i obawy będące u podstaw skierowania powyższych głosów, przystąpił do ewaluacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego a następnie przystąpi do oceny uchwał w sprawie wprowadzenia ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw przyjętych przez Sejmik Województwa Małopolskiego (tzw. uchwał antysmogowych) i dostosowanie ich do aktualnej sytuacji społecznej i ekonomicznej mieszkańców Małopolski” – czytamy w artykule na oficjalnej stronie Urzędu Marszałkowskiego. 

Przegląd petycji  będzie stanowił istotną przesłankę do dalszych pogłębionych analiz w ramach aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego i uchwał antysmogowych.

źródło: UMWM

os 06.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również