Kamery live
prognoza pogody

Radni podjęli uchwałę w sprawie zakupu kamienicy na rynku (zdjęcia lotnicze)

14 marca 2023 09:13
Wyciszenie Włącz dźwięk

Rynek 4 – to najpewniej przyszły adres głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu. Pomysł na lokalizację w samym sercu miasta z entuzjazmem przyjmują mieszkańcy, rozwiązanie spodobało się też radnym, którzy właśnie podjęli uchwałę dotyczącą zakupu prawa użytkowania wieczystego okazałej kamienicy przy rynku. “Za” było siedemnaścioro radnych, a czworo – wstrzymało się od głosu. 

Koszt zakupu prawa wieczystego użytkowania należącej do Skarbu Państwa nieruchomości położonej przy rynku to 4 mln 50 tys. złotych. Jeszcze przed podjęciem uchwały, dwie radne dopytywały o szczegóły – nie tyle samej transakcji, co ogółu kosztów związanych z zarządzaniem obiektem i przystosowaniem go dla potrzeb miejskiej biblioteki.

Na pytania radnych Stefanii Drąg – Iłędy i Danuty Sokół odpowiadał referujący treść uchwały Paweł Maczek – naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami i spraw lokalowych UM w Nowym Targu. 

Koszt adaptacji obiektu nie jest jeszcze znany, wiadomo jednak, że miasto będzie starało się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury na ten cel. Samo użytkowanie wieczyste dotyczy okresu 70 lat i będzie wiązało się z kosztami w wysokości 11 tys. zł rocznie oraz podatkami od nieruchomości. Wiadomo, że miasto podejmie próbę przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – koszt takiej zamiany nie jest jednak obecnie znany i każdorazowo jest wyceniany indywidualnie. W kamienicy wcześniej przez lata mieściła się placówka banku Pekao S.A. Nie jest wiadome, czy poprzedni użytkownik wieczysty podejmował podobne starania. 

fot. Paweł Kos

os 14.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również