Kamery live
prognoza pogody

Puchar Polski Big Air w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)

12 lutego 2023 16:55

W Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska odbył się Garmin Winter Sports Festival 2023. W drugim dniu imprezy rozegrane zostały zawody Pucharu Polski PZN w konkurencji Big Air oraz zawody MTB Freestyle. Najlepszy wśród narciarzy był Szczepan Karpiel-Bułecka. W rywalizacji snowboardzistów triumfowali Krzysztof Owczarek i Hanna Borowiak. Paweł Stachak był bezkonkurencyjny w widowiskowych zmaganiach rowerzystów.

Puchar Polski Big Air w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)

Garmin Winter Sports Festival, którego gospodarzem po raz siódmy z rzędu jest Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, to okazja do obserwowania w akcji czołowych zawodników i zawodniczek z Polski, specjalizujących się we freestyle’u na nartach, snowboardzie i rowerach.

W tym roku wśród snowboardzistów bezkonkurencyjny był Krzysztof Owczarek. Zwyciężył zarówno w rozegranej w piątek konkurencji Best Style (najlepsza ewolucja do półtora obrotu wokół własnej osi), jak i zawodach Pucharu Polski PZN w konkurencji Big Air rozegranych w sobotę.
W finale zawodnicy oddawali po 3 skoki, z których liczyły się dwa lepsze. O zwycięstwie Owczarka zadecydowały frontside 1080 melon grab i backside 720.

-Słońce i fajna pogoda. Bardzo dobrze przygotowana skocznia, na której przyjemnie się latało. Jest coraz więcej nowych, młodych zawodników, ale i moich starszych kolegów z nieco większym doświadczeniem. Za chwilę wszyscy spotkamy się także na Mistrzostwach Polski. Ja w planach mam starty w kilku zawodach zagranicznych, żeby powalczyć o punkty FIS. Moim marzeniem jest na pewno start w Igrzyskach Olimpijskich, ale do tego jeszcze sporo treningu i przejście kolejnych etapów, czyli Pucharów Europy i Pucharu Świata. – komentował Owczarek, który pod koniec stycznia reprezentował Polskę na Zimowej Uniwersjadzie w USA.

Na drugim miejscu uplasował się Wiktor Kozarski, który zaprezentował frontside 720 melon grab i backside 720 indy. Trzeci był Jan Jaromin z frontside 720 double grab i backside 720 melon. Wśród snowboardzistek zwyciężyła zaś Hanna Borowiak.

W rywalizacji narciarzy o zwycięstwie zdecydowało doświadczenie. Szczepan Karpiel-Bułecka, sięgnął po nagrodę główną za piątkowy Best Style i triumfował też w sobotę. Zwycięstwo zapewniły mu switch cork 1080 tail i flat 900 shifty. Najbardziej utytułowany polski zawodnik przyznaje jednak, że pojawiło się nareszcie młodsze pokolenie, które jest gotowe do walki o najwyższe lokaty.

Czas na zmianę warty na pewno przyjdzie. Udowodnili to w treningach i w finale młodzi zawodnicy. Pamiętajmy jednak, że zasady są takie, że trzeba wykonać dwa skoki z trzech. Antek Cukier pokazał świetnego double corka, ale nie wylądował idealnie drugiej ewolucji. To świetny pretekst do tego, żeby młodzi jeszcze trochę próbowali i trenowali. My jesteśmy cały czas za nimi i ich wspomagamy. Uczymy tego jak powinni zachowywać się na zawodach, bo nie mają jeszcze dużego doświadczenia. Mają możliwość treningu i widać tego efekty. Antek na European Youth Olympics Festival wykonał pierwszego double corka w czasie zawodów, tutaj w Białce Tatrzańskiej także pokazał tę ewolucję. Także jest zapał i głód sukcesu, które trzeba wspierać. – mówił po zawodach Karpiel-Bułecka.

Drugie miejsce zajął Robert Szul ze switch 720 mute i cork 900 stalefish. Trzeci był wspomniany Antek Cukier, który wykonał bez wątpienia najtrudniejszy trick zawodów tj. double cork 1080 safety. Niestety drugi z liczonych skoków – switch cork 7 safety – nie był wykonany na tyle czysto, by zapewnić mu zwycięstwo w zawodach.

W sobotę po południu skocznią w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska zawładnęli rowerzyści. Z roku na rok poziom ewolucji prezentowanych przez nich w czasie Garmin Winter Sports Festival rośnie, a miejsce na podium zapewnić mogą naprawdę potężne loty. Udowodnił to Paweł Stachak, który zwycięstwo zapewnił sobie wykonując double backflipa z x-upem. Na drugim miejscu uplasował się Przemek Abramowicz z cork 720, a trzeci był Piotr Saj, który również wykonał podwójnego backflipa. Ogromny aplauz wzbudziły skoki Natalii Niedźwiedź, która wylądowała m.in. backflipa no handerem i backflipa z can canem!

Dzisiejsze zawody to był typowy Best Trick, czyli liczył się najlepszy skok z trzech wykonanych.
Ja postawiłem na double backflipa z x-upem, który jest dosyć skomplikowanym i niebezpiecznym połączeniem. Nie wykonuje się go na każdych zawodach, bo jest to duża rotacja i konsekwencje przekręcenia mogą być poważne. Tutaj jednak mamy bardzo długie lądowanie, a tolerancja błędu jest większa. Poza tym, w razie upadku zsuwamy się po lądowaniu ze śniegu, więc warunki sprzyjają wykonywaniu tego typu skoków.” – komentował na zakończenie imprezy Stachak.

W niedzielę po raz pierwszy w ramach Garmin Winter Sports Festival rozegrany zostanie Młodzieżowy Puchar Polski, w którym rywalizowali będą zawodnicy i zawodniczki z kategorii Juniorów, Juniorów Młodszych, Młodzików i Dzieci. Będzie to okazja do zobaczenia w akcji przyszłych zdobywców tytułów mistrzowskich, który nie wyobrażają sobie ośrodka narciarskiego bez snowparku.

Powtórkę sobotnich zmagań obejrzeć można na kanaale youtube imprezy.

mat. prasowe

os 12.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również