Kamery live
prognoza pogody

Pszczelarska wystawa w ratuszu – edukacja, ekologia, regionalizm

20 kwietnia 2022 13:47

NOWY TARG. Jednym z wydarzeń upamiętniających 55-lecie Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego stała się wystawa zorganizowana na piętrze ratusza. Pod hasłem „Z życia pasieki. Rzecz o pszczelarstwie” powstała ekspozycja o wielkich walorach edukacyjnych.

Pszczelarska wystawa w ratuszu – edukacja, ekologia, regionalizm

Pod patronatem burmistrza tworzyło ją Miejskie Centrum Kultury przy współudziale Koła Pszczelarzy w Nowym Targu. Po części jest ona i hołdem dla niedawno zmarłego Józefa Różańskiego. Na wystawie znalazły się bowiem eksponaty z jego barci i biogram założyciela słynnej Pasieki „Pod Lasem” w Spytkowicach, z unikatową kolekcją zabytkowych uli i galerią świętego Ambrożego. Eksponatów użyczyli także Marek Cudzich i prezes nowotarskiego Koła – Jan Możdżeń. Towarzyszącą otwarciu prelekcję zajmująco prowadził mistrz pszczelarski Stanisław Kowalczyk, zalecając też odpowiednią lekturę.

Goszczące na otwarciu dzieci z „jedynki” i „piątki”, włącznie z klasą dzieci ukraińskich, słuchały opowieści o złocistych owadach, które na pewno istniały w epoce dinozaurów, a pożytki z ich pracy nieustannie czerpie cała przyroda.   

Adekwatnie do chlubnych dziejów pszczelarstwa i jego tradycji na Podhalu – wystawa jest bardzo bogata i wielowątkowa. Dokumenty, zdjęcia, stare ryciny – pokazują historię bartnictwa w Polsce. Plansze i eksponaty opowiadają o pracy pszczelarza w czterech porach roku, o jego stroju, sprzętach, otoczeniu pasiek i miododajnych roślinach.

Kto zajrzy na piętro ratusza, może poznać konstrukcję ula, zobaczyć zabytkowe mieszkania pszczół – w kształcie pnia, góralskiej chałupy czy urokliwego domku. Może też dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek o życiu pszczelej rodziny i obowiązującym w ulu podziale ról; może prześledzić cały proces powstawania miodu. Kto weźmie do ręki ramkę, pozna strukturę plastra, spróbuje ugnieść wosk, zakręci starą wirówką – już może ulec czarowi pożytecznej pasji, która od wieków cieszy się zasłużonym szacunkiem i ludzką wdzięcznością. Tym bardziej, że i apiterapia potrafi koić wiele chorób.

A że skutki uprzemysłowienia, chemizacji i skażeń środowiska w równym stopniu niosą zagrożenie dla człowieka, jak i dla pszczół – nasz byt jest z nimi związany nierozerwalnie. Głosem tej ekologicznej przestrogi również przemawia wystawa – godna polecenia zwłaszcza uczniowskim grupom, które będą ją mogły zwiedzać i czerpać naukę do 6. czerwca.    

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 20.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również